На еден од најважните технолошки настани во светот, српскиот бренд Tesla изложи премиум серија на бела техника, како и импресивни QLED телевизори.

На повеќе од 200 квадратни метри простор се претставени лични, носливи прочистувачи на воздух и роботски правосмукалки.

Штандот на Tesla на IFA 2022 е полн со ексклузивни, интерактивни и забавни експонати кои покажуваат како технологијата не само што е резервирана за малкумина привилегирани, туку е дел од секојдневниот живот за сите нас.

Tesla претставува нова линија на QLED телевизори

Tesla QLED TV носи сосема ново искуство за гледање ТВ. Како што велат од компанијата: „По првото гледање, враќањето на стариот начин повеќе нема да биде опција“.

Tesla QLED ТВ нуди повеќе од милијарда бои и може да се пофали со широк спектар на опции за забава токму во вашиот дом – со други зборови, тој е дизајниран да ве забавува. Ова е досега најсветлиот телевизор Tesla, со одличен контраст, живописни сцени и одлична репродукција на бои, што им овозможува на клиентите јасно да го видат секој детаљ.

Иновации во технологијата за клима уредите на Tesla во 2022 година

Со рекордно високи температури секое лето, инвестирањето во клима е одлична идеја. Тесла произведува клима уреди со низа корисни функции, од свеж и чист воздух, до одлични перформанси, мала потрошувачка на енергија, брзо ладење, супериорно самоодржување и заштита на животната средина.

Клима уредите Tesla се карактеризираат и со модерен, елегантен и едноставен изглед, што ги прави совршено да се вклопат во секој ентериер, без разлика на дизајнот.

Нова, динамична SDA линија

Понекогаш малите нешта прават голема разлика, а во случајот на Тесла тоа важи за малите апарати за домаќинство. Едно од најважните додатоци во портфолиото на компанијата оваа година, палетата на Tesla SDA претставува нова линија на ефикасни и модерни уреди, создадени да одговорат на новите барања на пазарот и да ги задоволат сите потреби на модерниот дом.

Тивка и лесна технологија за чистење

Штандот на компанијата има за цел да биде еден од најчистите за време на IFA 2022, благодарение на различната линија на правосмукалки, кои се карактеризираат со подобрено потивко работење, без губење на перформансите. Со антибактериски, HEPA филтер што може да се пере (технологија со висока ефикасност, абсорбентни честички), овие правосмукалки помагаат да се заробат ситните честички од прашина и ефикасно да се исчисти секој дел од куќата.

Кога станува збор за автоматско чистење, роботите на Tesla користат иновативна ласерска технологија, која ја скенира и мапира околината за да создаде персонализиран план за чистење, што ги олеснува домашните работи.

Onyx серијата за супериорно перење и науката зад технологијата на двоен инвертер

Посетителите можат да уживаат и во иновативно искуство со перење и сушење благодарение на серијата Tesla Onyx. Под слоганите на главните карактеристики „Чисто и безбедно“ и „Нега на пареа“, Tesla ги претстави карактеристиките на системот Hygiene Pro кој ги одржува алиштата чисти и дезинфицирани.

Конечно, компанијата со гордост ја претстави својата модерна технологија со двоен инвертер што им овозможува на корисниците прецизно да ја постават вистинската температура на фрижидерот. Оваа иновација значително помага да се намали потрошувачката на енергија и нивото на бучава.

На саемот IFA беа претставени и фрижидери и замрзнувачи со најнова технологија за ладење, кои ја одржуваат температурата во фрижидерот благодарение на вградената метална плоча на задната страна.