Компанијата Vivo претстави нова технологија за брзо полнење, до 200W и е прва технологија од ваков тип во светот.

Со оваа технологија за екстремна брзина, батеријата ќе може да се полни од нула до 100% за 10 минути. Тоа значи дека корисниците повеќе нема да треба да размислуваат за полнење на телефоните во текот на ноќта.

Ултра брзото полнење од 200 W доаѓа на пазарот благодарение на паметниот телефон за игри iQOO 10 Pro, лансиран за азиско-пацифичкиот пазар.

Подобрувањата имплементирани со новата технологија вклучуваат десет главни иновации, како што се ултра тенка батерија, нов електролит на батеријата, тринасочен чип за пумпа за полнење, нов сепаратор за батерии и нова шема за натрупување.

Има и заштитни елементи со примена на нов термички спроводлив гел, ново заштитно коло како и алгоритам за следење на состојбата на батеријата, кои работат заедно за да гарантираат ниво на капацитет од над 80%, дури и по 1600 циклуси на полнење.

Сето горенаведено е поврзано со нов минијатурен полнач и кабел за полнење долг 1,5 метар, што му овозможува на iQOO 10 Pro да ги надмине дури и ригорозните стандарди за изведба на автомобилските батерии.

Кога станува збор за телефонот за игри Vivo iQOO 10 Pro, тој се напојува со чипсет Snapdragon 8 плус Gen 1. Има и V1+ чип за сликање, 2K HDR10+ дисплеј и систем за камера со стабилизација на гимбал.

Vivo iQOO 10 Pro работи со новиот OriginOS Ocean, базиран на Android 12. Материјалите на телефонот користат емајлирано стакло, јаглеродни влакна и вештачка кожа за мека текстура на допир.