Apple конечно би можел да ја спроведе посакуваната и очекувана технолошка надградба во својот првичен модел на iPad.

Извори на сајтот 9to5Mac тврдат дека следниот основен таблет на Apple ќе биде префрлен од Lightning портот на USB-C, по лансирањето оваа есен.

Како и најновите модели на iPad, корисниците ќе можат директно да го поврзат таблетот со монитори и други периферни уреди, што ќе ја подобри брзината на безжичниот пренос на податоци.

Има и навестувања за поширока надградба на перформансите. Новиот достапен iPad, наводно, ќе има поголем екран, со иста резолуција како iPad Air. Не се очекува истиот квалитет на сликата како кај моделот Air.

Apple исто така треба да го опреми овој iPad со чипсет A14 Bionic, додека варијантите на мобилни таблети исто така треба да добијат поддршка за 5G.

Нема информации дали Apple ќе го освежи дизајнот на iPad, како и дали ќе понуди поддршка за втората генерација Magic Keyboard или Pencil од втората генерација.

Основниот iPad е најновиот модел од оваа линија на таблети што ја користи портата Lightning, home копчето и други функции кои се присутни овде повеќе од една деценија. Доколку гласините се точни, новиот iPad ќе влезе во модерна ера со модерни карактеристики.