Vivo го лансира новиот предводник во Европа, X80 Pro 

Vivo нуди професионален систем за сликање во ко-инжењеринг со ZEISS и супериорни перформанси со што им овозможува на корисниците да ја создадат совршената фотографија

  • vivo и ZEISS ко-инжењеринг систем за фотографирање, новиот vivo V1 чип и објектив на задна камера ZEISS T*слој стандард за светли, природни бои, филмски видеа и портрети.
  • Snapdragon 8 Gen 1 процесор, E5 Ultra Vision Display, и комора со технологија која користи течност за ладење преку пареа со течност за моќно, но сепак непречено корисничко искуство.
  • Ултразвучен сензор за отпечаток од прст, 80W FlashCharge и 50W безжичен FlashCharge за подобрување на ефикасноста и продуктивноста.
  • Новата премиум обвивка „назад“ на уредот, користи Fluorite AG стакло со керамичка завршница и IP68 сертификат, носи префинет и долготраен дизајн.

vivo официјално го лансира својот предводник на паметен телефон X80 Pro 5G во Европа, со што на корисниците ќе им донесе ново премиум мобилно искуство, со нови функции за кинематографска фотографија, коинженерирани со ZEISS. Надоврзувајќи се на основите на професионалната мобилна фотографија од серијата vivo X, новиот X80 Pro, со својот уметнички филмски режим, врвни перформанси и технолошки иновации, продолжува да ја демонстрира немилосрдната потрага по совршено корисничко искуство во фотографирање и снимање.

Извонредни професионални карактеристики за сликање во ко-инженеринг со ZEISS

„X80 Pro ја демонстрира постојаната желба на vivo за иновации ориентирани кон корисниците и врвна мобилна технологија за сликање. По успешната соработка со ZEISS, кој е глобален лидер во оптика и оптоелектроника, ние повторно нудиме одлични искуства за корисниците да можат да зачувуваат спомени и да создаваат квалитетни фотографии и видеа со поголема динамика и перспектива“, истакна Душан Кузмановиќ, директор за продажба во претставништвото на vivo за Македонија.

vivo X80 Pro се одликува со обемни надградби што создаваат неспоредливо искуство со мобилна фотографија и, за прв пат, испорачуваат режими на видео во кинематографски стил, коинженерирани со ZEISS. Новата функција на ZEISS Cinematic Video Bokeh создава овален бока ефект во стандарден филмски сооднос 2.39:1, создавајќи ефект на филмски објектив со широк екран што може да снима високо естетски и експресивни видеа. Корисниците, исто така, имаат можност да изберат обичен видео боке ефект со објектив и на тој начин да создаваат портретни видеа со боке-ефект со еден клик. Боке-ефектот варира за да одговара на фокусната должина, отвореноста на објективот и растојанието за снимање, а во регуларна рамка од 16:9, круговите на боке-ефектот се тркалезни.

Дополнително, новите ефекти, како што е ZEISS филмскиот стил со боке-ефект, се додадени во функцијата ZEISS Superb Portrait, овозможувајќи им на корисниците да ја рекреираат класичната холивудска естетика со додавање на филмски боке-ефект на широк екран со сооднос 2.39:1 во комбинација со уметнички долг овално боке-ефект, слично на боке-ефект на видеата на ZEISS. Повеќето ефекти може да се подобрат и со алгоритмот за симулација на кинематографски леки на vivo и технологијата за длабочина на поле со двојна камера која комбинира прикажување и обработка на блесоци. Со препознавање на точките за истакнување, се идентификува најсветлата точка на сликата и може да се создадат уметнички патеки на сина светлина, слични на сината лента кај кино леќите.

vivo продолжува да ги одржува своите извонредни ноќни ефекти во комбинација со врвната ZEISS ноќна камера. Со надградените функции како што е Pure Night View, X80 Pro може да снима градски ноќни сцени додека го задржува оригиналниот изглед и чувство на сцената. Дополнително на тоа X80 Pro поддржува XDR Photo што може да ја подобри јасноста на сликите со позадинско осветлување и да ги подобри тоновите што човечкото око може да го види. Функцијата XDR Photo може да ги оптимизира можностите за прикажување на X80 Pro со истакнување контрастни тонови на фотографиите за целосно прикажување на висококвалитетниот HDR ефект на фотографиите. Поради фактот што задните камери X80 Pro постигнаа усогласеност со облогата ZEISS T*, перформансите на ноќните сцени остануваат првокласни. Слојот ZEISS T* го подобрува преносот на светлината и помага да се намали рефлексивноста на светлината, како што е одблесокот.

За подобро оптимизирање на врвното искуство со мобилна фотографија, vivo X80 Pro исто така вклучува и природна боја на ZEISS, помогната од првиот мотор за перцепција со вештачка интелигенција во серијата, за да се подобри прецизноста на боите и да се олесни менувањето на бојата и осветленоста за време на фотографирањето. Природната боја ZEISS, може да репродуцира природни бои и автоматски да ги оптимизира точната експозиција и балансот на белата боја, овозможувајќи сликата најдобро да го одразува она што човечкото око може да го види. Оваа надградба на функцијата вклучува можност за прилагодување на осветленоста на тонот, снимање искуства што изгледаат пореалистични, попрефинети и поприродни.

Премиум искуство со мобилна фотографија

X80 Pro содржи врвни надградби за фотографирање додека ги оддржува класичните водечки карактеристики што го прават бренд за мобилна фотографија. Корисниците можат лесно да продолжат да создаваат ремек-дела за фотографија и видео преку кориснички ориентирани иновации

X80 Pro има предна камера од 32 MP и заден систем со четири камери кој се состои од камера со ултрасензор од 50 MP со GNV сензор и оптичка стабилизација на сликата (OIS), широкоаголна камера од 48 MP, камера за портрет на гимбал од 12 MP и перископ од 8 MP. камера. Камерата за портрет на гимбал од 12 MP е основната надградба што овозможува подобрување и стабилност на видеото, додека главната камера на X80 Pro, исто така, вклучува и ексклузивно приспособен GNV сензор со „ултра-сензор“ за оптимизирање на рефлексивноста и намалување на залутаното светло поврзано со стаклен објектив со висока пропустливост за ниска дисперзија и поместување на температурата за да се намали сјајот.

Надополнувајќи го стремежот за врвно искуство во фотографирањето и видеото, X80 Pro е опремен со најновата итерација на чипот за сликање на vivo, vivo V1+, обезбедувајќи им возвишено искуство на корисниците со вграден AI систем за визуелно подобрување на професионално ниво. X80 Pro вклучува дополнителна карактеристика; функција за подобрување на видеото со вештачка интелигенција која му овозможува на уредот автоматски да го идентификува вистинскиот режим за условите на светлина, поттикнувајќи ги корисниците да изберат помеѓу видео HDR и ноќен режим во зависност од сценариото. Понатаму, чипот vivo V1+ го подобрува визуелното искуство на X80 Pro при екранот и игрите.

Поместување на камерата е нова и ексклузивна карактеристика што дополнително ги подобрува динамичните способности на водечките компании. Оваа функција има технологија за следење на движење на портрет, што може да го намали заматувањето на движењето предизвикано од растреперени раце. Дополнително, неговиот Night Sports Mode на X80 Pro им овозможува на корисниците да прават извонредни, динамични слики, бидејќи може да прават појасни фотографии дури и во екстремни сценарија со своите подобрени способности за откривање на движење.

Извонредни водечки перформанси

Револуционерните технологии на vivo во мобилната фотографија и врвните перформанси го прават X80 Pro моќен уред дизајниран врз основа на разбирање на барањата на корисниците.

X80 Pro е конфигуриран со Snapdragon 8 Gen 1. Во споредба со неговиот претходник, X80 Pro има подобрени перформанси на процесорот. Понатаму, паметниот телефон е опремен со подобрен LPDDR5 и подобрен UFS3.1 за голема брзина на работа и складирање.

X80 Pro е обложен со ултра голема комора со пареа за водно ладење која овозможува максимална површина за ладење, што може да помогне во одржувањето на стабилноста при користење, во услови на потреба на високи перформанси, како што се игри со големи размери и видео снимање.

Дизајниран според потребите на потрошувачите, новиот X80 Pro има значителни надградби на батеријата што се приспособува на начинот на живот на сите корисници. X80 Pro поддржува FlashCharge од 80W и безжичен FlashCharge од 50W со голема батерија од 4700 mAh. Иако има голема батерија, X80 Pro може да се наполни целосно за само 36 минути .

Покрај тоа, X80 Pro е опремен со сосема нов 3D ултрасоничен голем сензор за отпечаток од прст, кој нуди неверојатно брз процес на запишување отпечаток од прст – 1 допир и готово. Вообичаено, традиционалното оптичко скенирање на отпечатоци од прст бара 15-20 допири во една точка на екранот. Откако ќе се запише вашиот отпечаток од прст, тој го обезбедува едно од најбрзите отклучувања во мобилната индустрија – за само 0,2 секунди. 

Извонредно гејмерско искуство

X80 Pro воведува нови надградби што овозможува пријатно и потплно искуство при играње. Смартфонот е опремен со голем линеарен X-Axis мотор, поддржан од алгоритамот за вибрации на vivo кој овозможува тивки, но моќни вибрации кои се сценски базирани. Брзината на одговор на X80 Pro при старт-стоп е зголемена за 20% со поживописни вибрации за попријатно искуство со игри.

Двојниот стерео звучник X80 Pro, заедно со неговиот моќен бас обезбедува избалансирани и целокупно подобрени звучни ефекти. Со овој модел двојните звучници на серијата vivo X се појавуваат на европскиот пазар за прв пат.

Елегантен водоотпорен дизајн со освежувачка естетика

Инспириран од изгледот на професионалните фотоапарати, квадратните и кружните естетски детали што ги формираат леќите и основата се вградени во концептот на надворешниот дизајн на X80 Pro, како потсетник на можностите за професионални фотографии со серијата X. Со обложување на објективот во мотив во форма на круг, визуелниот дизајн ги поканува корисниците да го видат светот преку камерата и ја истакнува моќта на Професионалната фотографија на ZEISS.

X80 Pro е достапен во Cosmic Black боја, која ја претставува природата на ноќното небо, заедно со виталноста и вечната моќ на универзумот.

Цена и достапност

Vivo X80 Pro ќе биде достапен во Македонија од јули, по препорачана малопродажна цена од 73.999 денари.

Snapdragon е производ на Qualcomm Technologies, Inc. и/или нејзините подружници. Snapdragon е заштитен знак или регистриран заштитен знак на Qualcomm Incorporated

*Сите дадени податоци се засноваат на параметрите за технички дизајн на vivo, резултатите од лабораториските тестови и податоците од тестовите на добавувачите. Вистинските перформанси може да се разликуваат во зависност од верзијата на софтверот, специфичното опкружување за тестирање и моделот на паметен телефон. Сите споредби прикажани на овие страници се однесуваат само на vivo производи.
X80 Pro е опремен со стандарден vivo полнач (адаптер за FlashCharge 20V / 4A) и поддржува полнење до 80W. Vivo безжичниот полнач FlashCharge поддржува до 50W. Вистинската моќност на полнење е динамички прилагодена согласно условите при вистинска употреба. Безжичниот полнач FlashCharge од 50w треба да се купи посебно.

Во врска со Vivo

vivo е технолошка компанија која создава врвни производи засновани на вредност водена од дизајнот, со главен фокус врз паметните уреди и интелигентните услуги. Компанијата има цел да изгради мост меѓу луѓето и дигиталниот свет. Преку својата уникатна креативност, vivo им овозможува на корисниците сè поудобен мобилен и дигитален живот. Следејќи ги основните вредности на компанијата кои вклучуваат Benfen*, со фокус на дизајнот и корисничкото искуство, како и континуираното учење и тимскиот дух, vivo имплементира стратегија за одржлив развој со визија да прерасне во поздрава и поодржлива корпорација од светска класа.

Здружувајќи ги и развивајќи ги најдобрите таленти за да испорача извонреден квалитет, vivo е поддржан од мрежа центри за истражување и развој во Шенжен, Донгуан, Нанџинг, Пекинг, Хангжу, Шангај и Ксиан, фокусирајќи се на развојот на најсовремените потрошувачки технологии, вклучително 5G, вештачка интелигенција, индустриски дизајн, систем за фотографирање и други нови технологии. vivo, исто така, воспостави интелигентна производствена мрежа (вклучувајќи ги и оние овластени од vivo), со годишен производствен капацитет од речиси 200 милиони паметни телефони. Досега, vivo ја разграни својата продажна мрежа во повеќе од 60 земји и региони и стана посакуван бренд кај повеќе од 400 милиони корисници ширум светот.

*„Бенфен“ – термин што го објаснува ставот да се сработат вистинските работи на вистински начин – што е најдобар опис на мисијата на vivo да создаде нова вредност за општеството.

Повеќе информации и најновите вести на vivo дознајте ги на: https://www.vivo.com/eu/about-vivo/news