Компанијата OnePlus официјално го претстави новиот член на серијата паметни телефони Nord.

Ова е моделот Nord 2T, првиот паметен телефон што го користи новиот процесор Dimensity 1300 на MediaTek, кој исто така има стапка на освежување на екранот од 120 Hz и поддржува брзо полнење од 80 W.

Nord 2T е вистинскиот наследник на Nord 2 и носи клучни подобрувања во три сегменти. Тоа се процесорот, селфи камерата и брзината на полнење на батеријата.

Nord 2T е првиот мобилен телефон со процесор DImensity 1300 на MediaTek, изграден на 6nm процес на TSMC, и има едно јадро Arm-Cortex A78 со клокувано на 3 GHz, три дополнителни A78 јадра кои работат на 2,6 GHz и четири штедливи A55 јадра кои работат на 2GHz. Единицата на графичкиот процесор е Arm Mali-G77 MC9.

Уредот доби 6,43-инчен AMOLED екран со FHD + резолуција, додека стапката на освежување е 90 Hz. Панелот е заштитен со Gorilla Glass 5 стакло, а во перфорираниот исечок на екранот има селфи камера од 32 MP.

Назад е главната Sony IMX 766 50 MP камера, а има и ултра широка 8 MP и монохроматски 2 MP.

Смартфонот користи OxygenOS 12.1 на Android 12, а се напојува со батерија од 4.500 mAh која поддржува полнење од 80W SuperVOOC.

OnePlus Nord 2T е достапен во боите на Jade Fog и Grey Shadow.

Основниот модел со 8 GB RAM и 128 GB внатрешна меморија чини 399 евра, додека верзијата со 12 GB RAM и 256 GB внатрешна меморија чини 499 евра.

Продажбата започнува на 24 мај преку онлајн продавницата на OnePlus и преку партнерските дистрибутери.

Првите клиенти ќе добијат безжични слушалки OnePlus Buds Z2 целосно бесплатно.