Google ги потврди информациите за својот нов телефон Pixel 6a. Покрај тоа, компанијата објави некои детали за линијата Pixel 7.

Pixel 6a ќе има почетна цена од 449 долари и ќе се напојува со истиот процесор од првата генерација на Tensor што го користат и моделите Pixel 6 и Pixel 6 Pro.

Компанијата откри дека Pixel 6a ќе користи 6,1-инчен OLED дисплеј (1080p, 60Hz). Сè уште има поддршка за 5G, безбедносен чип Titan M2, сензор за отпечатоци под екранот и многу повеќе.

Google го нарекува овој уред „паметен, моќен телефон кој обезбедува корисно и лично искуство со Pixel по одлична цена“. За фотографии, телефонот користи главна камера од 12 MP со оптичка стабилизација на сликата, ултра широка камера од 12 MP, како и селфи камера од 8 MP.

Pixel 6a ќе биде достапен во верзија со 6GB RAM и 128GB простор. Телефонот доаѓа со батерија од 4400 mAh, што е помалку од капацитетот на Pixel 6, но Google сепак ветува целодневно траење на батеријата.

Google Pixel 6a ќе биде достапен во претпродажба од 21 јули 2022 година.

Покрај најновиот модел од линијата Pixel 6, Google изненадувачки ги навести моделите од следната генерација: Pixel 7 и Pixel 7 Pro. Google го задржува познатиот дизајнерски јазик со овие телефони, со хоризонтална лента на задната страна, но новите модели ќе бидат направени од алуминиум.

Компанијата не објави премногу детали за серијата Pixel 7, но спомена дека ќе ја користи следната генерација на Tensor чипот и ќе има различни опции за боја – Obsidian и Snow за двата модели, како и Lemongrass за Pixel 7 и Hazel за Pixel 7 Pro.

Датумот на објавување на серијата Pixel 7 не е спомнат, но бидејќи ќе излезе со софтверот Android 13, презентацијата најверојатно се очекува во текот на октомври.

Најавен е и паметниот часовник Pixel Watch кој исто така ќе пристигне наесен. Уредот за носење ќе има дизајн речиси без рамка, со тактилна круна.

Ќе ја користи платформата Wear OS 3 и ќе има подлабока интеграција со софтверот Fitbit за следење на здравствените и фитнес параметрите.