Познатиот типстер на Твитер, Еван Блас, објави фотографии од тест моделот на третата генерација на смартфонот на преклопување Motorola Razr 3.

Уредот се развива под кодното име Maven и има две подобрени камери на задната страна, главна камера од 50 MP (f / 1.8) и сензор од 13 MP за ултра широки и макро фотографии.

Една фотографија го прикажува уредот во преклопена форма, а може да се види дека новиот Razr ја изгубил „брадата“ во однос на претходникот. Се чини дека кога се преклопува формира коцка, што е разликата помеѓу оригиналниот дизајн на уредот и модерната верзија.

Блас откри дека сензорот за отпечатоци е поместен и интегриран во копчето за вклучување/исклучување на уредот, кое веројатно се наоѓа на страничниот дел на паметниот телефон. Претходно, Razr од 2019 го имаше тој сензор на „брадата“, а потоа и на задниот дел на моделот Razr 5G што се појави во 2020 година. И двете позиции не беа идеални.

Razr 3 доаѓа со FHD + внатрешен екран на преклопување со перфориран исечок во кој се наоѓа селфи камера од 32 MP, како што се гледа на втората фотографија. Се очекува Motorola да претстави стандардна верзија со Snapdragon 8 Gen 1 процесор, како и плус верзија со подобрен и се уште непроверен процесор.

Во однос на меморијата, смартфонот ќе нуди до 12 GB RAM и 512 GB внатрешна меморија.

Со оглед на „кутија“ дизајнот и двете камери, се чини дека Motorola го „напаѓа“ Galaxy Z Flip 3 на Samsung. Претходните два модели на Razr не беа баш импресивни, првиот чинеше 1.499 долари и имаше неколку недостатоци, вклучувајќи испакнатини на екранот, крцкање шарки и камери под стандардните. Вториот модел не беше многу подобар, па и покрај додавањето на 5G мрежа, сепак беше прескап со цена од 1.399 долари.

Новиот Razr 3 се очекува да се појави на пазарот во јуни.