Неколку недели пред официјалната светска премиера, на годишната конференција на BMW Group, Френк Вебер, член на одборот за развој на BMW AG, ги презентираше деталите за новата BMW Серија 7 

Фокусот е на технолошките моменти, на дизајнот на предниот дел со типичните BMW елементи и уникатното внатрешно искуство благодарение на дигиталните функции и ексклузивните материјали. Во април, премиум производителот на автомобили ќе го претстави целосно електричниот BMW i7 (просечна потрошувачка на енергија: 22,5 – 19,5 kWh / 100 km според WLTP; емисии на CO2: 0 g/km) како и целото ново моделно семејство на новата BMW Серија 7.

Со BMW i7 на чисто електричен погон, баварскиот производител на автомобили ја проширува својата гама за уживање при возење со нулта емисија во ексклузивниот сегмент на своите премиум модели.

„Новата BMW Серија 7 е целосно ориентирана кон иднината со секој детал. Повеќе од која било друга BMW Серија 7, ја отелотворува иновативната моќ на BMW“, вели Вебер.

„Целосно електричниот BMW i7 е исто така најмоќниот BMW Серија 7. Тој нуди уникатна комбинација од најдобро искуство во возењето и врвно дигитално искуство. Ова го прави автомобилот идеален за ориентираните кон иднината“.

Кај BMW i7, препознатливите дизајнерски елементи како што се двојните фарови и предната решетка, во BMW се толкуваат на сосема нов начин за модерно и силно присуство. Особено дизајнерско решение се горните светлосни елементи од кристално стакло и светлечките контури на „бубрезите“ напред.

Внатрешноста е фокусирана на иновативното корисничко искуство што го обезбедуваат новите My Modes, како и најновата генерација на системот за контрола iDrive. My Modes овозможуваат прецизно координирана индивидуализација на динамичките карактеристики и атмосферата во внатрешноста. Покрај закривениот дисплеј на BMW, новиот тип на светлина и функционална лента во областа на инструмент таблата и вратите обезбедува иновативна и модерна визуелна и тактилна перцепција. BMW Interaction Bar е дел од внатрешното осветлување и исто така има интегрирани контролни површини. Новоразвиениот панорамски стаклен покрив Sky Lounge исто така го нагласува чувството за простор, модерност и удобност во внатрешноста на новата BMW Серија 7 со индивидуално прилагодливи LED светла.

Задниот дел на BMW i7 нуди исклучителна удобност при патувањето и поставува нови стандарди за забава, нудејќи уникатно кино искуство. Таканаречениот Тheater Screen на BMW, кој излегува од кровната облога, е ултра-широк екран со екран од 31 инчи, панорамски формат на екранот 32:9 и резолуција за стриминг 8K. Ги претвора задните седишта во ексклузивно, приватно кино, каде што патниците можат да ја изберат својата лична забавна програма од разновидните понуди за стриминг и да уживаат гледајќи ја додека патуваат во новите врвни модели на BMW.