Менаџерот за производи на Lenovo, во најавата за претстојниот таблет Legion Y700, рече дека производот доаѓа со претходно инсталиран ZUI 13 интерфејс, кој вклучува нова карактеристика: „режим на супершироко видно поле“ за MOBA игри и други функции ориентирани кон игри. Денеска на официјалниот канал на Weibo се појави тизер видео за Lenovo Legion Y700, на кое се прикажани некои информации за конфигурацијата и надворешниот дизајн.

Овој пат Lenovo го дизајнираше Legion Y700 со CNC метална рамка, екранот не користи четири страни од дизајнот со еднаква ширина, R аголот е помал, логото „LEGION“ и „Lenovo“ се испечатени на задната страна на куќиштето, одзади има една камера со блиц, а вреди да се напомене дека бочната страна на телото е опремена со две независни копчиња на аглите, веројатно како прекинувачи за гејминг.

Во комбинација со видео снимката и претходниот преглед, знаеме дека Lenovo Legion Y700 е опремен со 8,8-инчен екран со резолуција од 2560 × 1600p, кој поддржува висока стапка на освежување од 120Hz, стапка на предизвикување допир од 240Hz и 100% DCI- P3 опсег на бои. Во продолжение, во видеото можете да видите дека Legion Y700 поддржува JBL аудио систем, Dolby Vision, Dolby Atmos.

Според претходните официјални податоци од гејминг тетовите, во тестот за брзина на фрејмови „Honor of King, Y700 е стабилен на 119,1 кадри во секунда, брзината на кадри е речиси стабилна во права линија, но највисоката температура на површината на телото е само 36,5℃ на собна температура од 23 степени целзиусови.