Инсталацијата на Samsung и Марфи во лондонската галерија Сачи ја потврдуваат моќта на Neo QLED технологијата со панорамска изведба на дуото Gorgon City, во приодукција на компанијата Cercle

Компанијата Samsung беше домаќин на уметничко искуство за сите сетила во лондонската галерија Сачи, со перцептивниот уметник Мајкл Марфи. Заедно претставија импресивна спирална инсталација составена од единаесет најсовремени екрани на Samsung супер Нео QLED ТV Infinity, преку кои публиката присуствуваше на ексклузивен настап на дуото Gorgon City, изведувајќи електронска музика на прекрасниот Skywalk Biokovo на јадранскиот брег во Хрватска. Продуцентот на овој настан, Cercle, беше задолжен за снимање на оваа необична изведба, која вклучуваше премиера на песната на дуото „Skywalk“, именувана по познатата локација, која публиката можеше да ја види преку супер инсталацијата на Neo QLED екранот  со неверојатно реален квалитет на слика.

Ова сеопфатно искуство е продолжение на заложбата на Samsung за постојано комбинирање уметност и технологија, со визионерскиот пристап на Мајкл Марфи. На спиралната инсталација на Марфи, висока околу 3,5 метри и поставена во затемнета просторија, публиката присуствуваше на ексклузивниот настап на дуото Gorgon City, додека подвижната камера и кинематографијата на тимот на Cercle ги доловија богатите пејзажи на карпестиот парк Биоково на јужниот брег на Хрватска- и тоа се низ најмодерните Neo QLED 8K Infinity екрани кои прикажуваа и најмали детали. Додека настапот на дуото Gorgon CIty започна на неверојатната и архитектонски сложена стаклена патека, перцептивната инсталација на Марфи беше откриена со единаесет екрани без рамки и рефлексии што беа порамнети и распоредени во спирална форма за специјалниот визуелен ефект по кој е познат овој уметник.

„Многу сум горд на оваа инсталација. Ова е прв пат да работам со подвижни слики, така што беше вистински предизвик да ги спојам не на еден, туку на единаесет екрани, а чувството е навистина одлично. Се разбира, мојата работа беше олеснета со неверојатната продукција на Cercle и импресивниот квалитет на сликата на Neo QLED екранот, а да не зборуваме за фактот дека ова се досега најтенките Samsung екрани, но пресреќен сум што оваа инсталација ми помогна да ја подигнам мојата уметност на повисоко ниво. Особено ми е драго што со  Samsung работевме на овој проект заедно – затоа што ги натеравме гледачите да го видат светот во ново светло. Јас го правам тоа со помош на совршени перцептивни трикови, а Samsung со помош на неговите совршени екрани “, рече Мајкл Марфи.

Додека живописните нијанси на сина, портокалова и зелена на хрватскиот брег се прекршуваат на кадрите на екраните без рамка со неверојатно реален квалитет на слика, публиката не само што беше „присутна“ на сцената на јадранскиот брег, туку и, благодарение на трансформативната инсталација на Марфи, влезе во сосема поинаков свет.

„Samsung постојано се обидува да ги помести границите, и не постои поголема граница што треба да се надмине отколку постигнување нова и свежа перспектива“, изјави Нејтан Шефилд, директор за визуелизација во Samsung. „Затоа сакавме да соработуваме со Мајкл, бидејќи неговата работа секогаш ги надминува границите помеѓу уметноста и перцепцијата. Cercle го прави истото со музиката, филмот и културата. Целта е да им покажеме на нашите клиенти како светот може да биде експресивен, инспиративен и живописен. Со Мајкл, продукцијата на Cercle и непобедливата визуелна моќ на супер Neo QLED екранот, направивме голем чекор кон нашата цел “.

„Ова е едноставно неверојатно“, рече основачот на компанијата Дерек Барбола.„Снимавме разни прекрасни сцени низ целиот свет и знаевме дека видеото на Skywalk со дуото Gorgon City нема да биде исклучок. Сепак, ниедна изведба што ја снимивме не изгледаше толку вистинито на екранот. A со перцептивната уметност на Мајкл Марфи, сето тоа се издига на повисоко ниво. Тоа покажува дека кога ќе ги искомбинирате музиката, филмот, уметноста и најдобриот телевизор во светот, можете да направите нешто навистина посебно “.

Голема чест е да се работи со тимот на Samsung и Cercle. Беше неверојатно искуство да се снима на позната локација која, според наше мислење, совршено се вклопува во оваа песна. Бевме воодушевени од начинот на кој тие работат и се надеваме дека на сите ќе им се допадне ова видео исто колку и нам “, изјави Мет Робсон-Скот од дуото Gorgon City. 

Новиот Neo QLED телевизор на Samsung обезбедува сеопфатно искуство и неверојатно доживување при гледање со вистински квалитет на слика, богати бои и технологија без рефлексија, во удобноста на вашиот дом. Со супер моќна визуелна технологија, достапна само на Neo QLED 8K телевизорот, навистина може да доживеете нови перспективи. Дознајте повеќе за нашите модели овде.

Искусете нови перспективи од прва рака и погледнете ја видео снимката од оваа ексклузивна изведбана https://www.samsung.com/perspectives/.