Realme го претстави Realme 7 5G во Велика Британија, најновиот паметен телефон на компанијата со 5G поддршка. Уредот поседува 6,5-инчен Full HD+ LCD екран со фреквенција на освежување од 120Hz, однос на екранот и телото од 90,7 проценти и камера од 16 мегапиксели на предната страна. Телефонот го покренува MediaTek Dimensity 800U чипсет со поддршка за 5G SA/NSA и Android 10 со Realme UI. Го одликува и задна камера од 48 мегапиксели, ултраширок сензор од 119 степени од 8 мегапиксели, макро камера од 2 мегапиксела и црно-бела портретна камера од 2 мегапиксела.

Смартфонот има странично поставен скенер за отпечатоци од прсти, AG Split Design и содржи батерија од 5000mAh со поддршка за Dart брзо полнење од 30W кое може да го наполни до 100 проценти за 65 минути.

Realme 7 5G комплетни спецификации:

6,5-инчен (2400 × 1080 пиксели) Full HD + LCD екран со брзина на освежување од 120Hz
Octa Core (4 k 2,4 GHz Cortex-A76 + 4 k 2 GHz Cortex-A55 CPU) MediaTek Dimensity 800U (MT6873V) 7nm процесор
6 GB LPDDR4k RAM-a, 128 GB (UFS 2.1) складирање, проширлива меморија со microSD
Dual SIM (nano + nano + microSD)
Android 10 со Realme кориснички интерфејс
Задна камера од 48MP со отвор на бленда f/1,8, LED блиц, ултраширокоаголен објектив од 8MP од 119° со отвор на бленда f/2,3, макро сензор од 2MP од 4 cm и портретен објектив од 2 мегапиксели со отвор на бленда
Предна камера од 16MP со отвор на бленда f/2.1
Странично поставен сензор за отпечатоци
3,5-милиметарски аудио приклучок, Dolby Atmos
Димензии: 162,2 × 75,1 × 9,1 мм; Težina: 195 гр
5G SA / NSA, двократен 4G VoLTE, Vi-Fi 802.11 ac (2.4GHz + 5GHz), Bluetooth 5.1, GPS / GLONASS / Beidou, USB Type-C
5000mAh батерија со 30W Dart Charge брзо полнење

Realme 7 5G доаѓа во магловито сина и Flash сребрена боја, по приближна цена од 370 долари.