Xiaomi објави апдејтувана серија на телевизори Mi TV. Станува збор за четири нови уреди со дијагонала од 32 до 65 инчи. Карактеристиките на новите производи се висока резолуција на екранот, усогласеноста со стандардот HDR10 и широките мултимедијални можности на фирмверот.

Нови модели имаат минимални рамки и се опремени со далечински управувач со Bluetooth-модул и функција за препознавање гласовни команди. Xiaomi Mi TV има quad-core процесор во комбинација со различни количини на RAM меморија и внатрешна меморија. 32-инчниот HD модел има конфигурација од 1/4 GB, 43-инчниот Full HD телевизор има 1 GB RAM и внатрешен 8 GB диск, а  телевизорите со дијагонала од 55 и 65 инчи се опремени со 4K-дисплеи, 2 GB RAM меморија и вграден капацитет за складирање од 8 GB.

Покрај тоа, постарите модели имаат и Wi-Fi модул од 2,4 GHz + 5 GHz, како и звучен систем со поддршка за Dolby Audio и DTS HD технологиите. Сите телевизори, освен 32-инчната верзија, го поддржуваат стандардот HDR 10.

Сите презентирани модели веќе се достапни за претходна нарачка во Кина. 32-инчниот телевизор Xiaomi Mi чини 164 долари, 43-инчниот модел чини 298 долари, а телевизорите со 55 и 65 инчи чинат 447 и 596 долари.