Meizu 16 и 16 Plus нудат моќен хардвер по ниска цена

Meizu ги забележа своите грешки и затоа брзо ја претстави следната генерација на премиум уреди – Meizu 16 и Meizu 16 Plus. Ова е прв случај во историјата на компанијата кога предводниците се опремени со Qualcomm процесор.

Како што можете да погодите, станува збор за Snapdragon 845. Оттука, Meizu решава да се врати во „битката“ меѓу гигантите на пазарот.

На изглед, паметните телефони се многу атрактивни – тие имаат тенки рамки и заоблени рабови на екранот. Исто така, ја задоволува симетријата на сите елементи. Екранот во Meizu 16 зафаќа 91,18% од предниот панел.

Задниот панел на паметниот телефон изгледа интересен. Особено уживајте во белата боја. Дебелината на уредот е само 7,3 мм со тежина од 152 грама.

Meizu 16 и 16 Plus исто така се опремени со батерија од 3.010 и 2.640 mAh, 6/8 GB LPDDR4X и 64/128/256 GB UFC 2.1 флеш меморија.

Meizu 16 доби 6-инчен Super AMOLED дисплеј со FHD+ резолуција, додека Plus е поставен на 6,5 инчен аналоген дисплеј. Двата модели имаат скенер под екранот кој може да го отклучи за 0,25 секунди. Точноста изнесува 99,12%.

Предната камера кај двата уреди е од 20 мегапиксели, а задната е двојна (12 MP IMX 380 + 20 MP IMX 350). Меѓу пријатните карактеристики можеме да ги разликуваме OIS, 1 / 4c, Spectra 280 ISP, поддршка за вештачка интелигенција, автоматски HDR.

Паметните телефони имаат Android Oreo со интерфејсот на компанијата Flyme 7. Паметното копче се заменува со Super mBack 2.0, кое ги извршува истите функции.

Цената на уредите во Кина започнува од 2.698 јуани (341 евра) за Meizu 16 и 3.198 јуани (404 евра) за Meizu 16 Plus, a продажбите ќе стартуваат на 20 август.