„Црната ајкула“ е новата гејминг „ѕверка“ на Xiaomi?

Изгледа дека кинескиот бренд Xiaomi подготвува доста интересни уреди. Многумина се во исчекување на новиот Mi Mix 2s, но се појавија информации дека пристигнува уште еден интересен телефон – Xiaomi Blackshark SKR-A0.

Според откриените информации од бенчмарк тестовите, резултатите што ги постигна новиот телефон се прилично високи. Моделот е опремен со Snapdragon 845 чипсет и има 8 GB RAM.

Според GSM Arena, инсајдерски извори тврдат дека добрите резултати се должат на новиот систем на ладење што придонесува CPU и GPU единиците да задржуваат ниски температури кога уредот извршува покомплицирани операции. Тоа би можело да биде знак дека Blackshark SKR-A0 ќе биде првиот гејмерски телефон на кинескиот производител.

Xiaomi е делумен сопственик на компанијата Black Shark Tech што е специјализирана за интересни OCR решенија (наменети за оптичко препознавање) и истражување во полето на развој на мобилни камери. Новиот Xiaomi ќе има дисплеј од 2160 x 1080p и оперативен систем Android 8.0. Кога ќе се појави на пазарот, Blackshark SKR-A0 би требало да му биде сериозен ривал на неодамна претставениот Razer Phone.

Извор: B92.net