Ознака: zemja

ФУТУРАМА, Тренди

Јужнокорејската сонда сними фантастични фотографии од Земјата и Месечината

Првата лунарна сонда од Јужна Кореја испрати импресивни фотографии од Земјата и Месечината. Korean Pathfinder Lunar Orbiter започна да орбитира околу Месечината во декември, откако вселенското летало беше лансирано со…

ФУТУРАМА, Тренди

Отпад кој потекнува од земји ширум светот пронајден на оддалечен британски остров

Според активистите, илјадници парчиња пластичен отпад од многу делови на светот стигнале на оддалечен британски остров во јужниот дел на Атлантикот. Отпадот исфрлен на југозападниот брег на островот Асенсион доаѓа…

ФУТУРАМА, Тренди

Научниците открија потенцијално опасен астероид, припаѓа на групата „убиец на планетите“

Група американски научници открија огромен астероид и предупредија дека може да се судри со Земјата. Станува збор за астероидот 2022 AP7 со пречник од 1,5 километри, што е најголем откриен…

ФУТУРАМА, Тренди

Дали два астероиди удриле во Земјата и ги убиле диносаурусите?

Неодамна откриен можен астероиден кратер во Атлантскиот Океан, кој научниците го нарекоа кратер Надир, можеби е поврзан со астероидот што ги уби диносаурусите, пишува The Jerusalem Post. Се смета дека…

ФУТУРАМА, Тренди

Шведско истражување покажа дека дождовницата не е за пиење никаде во светот

Едно од најновите студии покажа дека дождовницата во речиси секој дел од светот содржи опасни количини на трајни хемикалии. Супстанциите пер/полифлуороалкил (PFAS) припаѓаат на голема група на вештачки хемикалии кои…

ФУТУРАМА, Тренди

ВИДЕО: Истражувачи развија уред кој ја претвора морската во вода за пиење

Група истражувачи од Технолошкиот институт во Масачусетс создадоа пренослив уред кој солената морска вода ја претвора во вода за пиење. Уредот со големина на актовка е преносливо решение за десалинација,…

ФУТУРАМА, Тренди

Нова студија нуди временска рамка за шестото масовно истребување на Земјата

Резултатите од студијата спроведена на Универзитетот Тохоку во Јапонија тврдат дека шестото масовно истребување на Земјата, предизвикано од зголемување на температурите на површината за девет степени Целзиусови, нема да се…