Ознака: Windows 11

СОФТВЕР, Топ

Еве зошто не можете да го подигнете Windows 11

Мајкрософт истражува зошто некои компјутери со Windows 11 покажуваат сини екрани на смртта по инсталирањето на неодамна објавеното ажурирање KB5029351. Проблемите се појавуваат откако – по инсталирањето и надградбата –…

СОФТВЕР, Тренди

ВИДЕО: Погледнете како можете да инсталирате Windows 11 без куп непотребни апликации

Средновечните и постарите корисници на Windows се сеќаваат на старите времиња кога Windows до компјутерите на корисниците доаѓаше „чист“, без куп непотребни апликации. Со верзијата 11 на Windows, па и…

КОМПЈУТЕРИ, Тренди

Ако Windows 11 го успорува вашиот SSD, не сте единствени

Активните корисници на оперативниот систем Windows 11 пријавуваат проблеми со SSD-дискови. Првпат наидовме на овие проблеми по инсталирањето на мартовски кумулативно ажурирање KB5023778. Бројни објави на тематски форуми, официјалниот форум…

СОФТВЕР, Тренди

Нема повеќе лозинки – Windows 11 нуди нов начин за најавување на веб-страници

Microsoft ја подобрува системската поддршка за Windows 11 за новиот стандард за лозинка, кој има за цел да ги замени лозинките со побезбеден и поудобен начин за најавување. Неодамнешната верзија…

СОФТВЕР, Тренди

Компјутерите со Windows 11 добиваат систем за вештачка интелигенција – Copilot

Microsoft објави дека нивниот оперативен систем Windows 11 во иднина ќе биде збогатен со таканаречениот Copilot – систем за вештачка интелигенција кој ќе служи како личен асистент за корисниците. Во…

СОФТВЕР, Тренди

Microsoft им порача на корисниците: Ако не го направите тоа сами, ќе го ажурираме Windows „на сила“

Ако сè уште користите Windows 10 верзија 21H2, треба да се подготвите за надградба на најновата верзија на ОС следниот месец. Microsoft автоматски ќе го ажурира софтверот на клиентите, дури…

ГАЏЕТИ, Тренди

Синхронизацијата на iPhone за Windows 11 е достапна за сите

Microsoft ја комплетираше испораката на Phone Link iOS поддршката за корисниците, откако ја лансираше бета функцијата во февруари. Компанијата забележува дека поддршката за iPhone за апликацијата Phone Link сега е…

СОФТВЕР, Тренди

Microsoft не се откажува: Доаѓаат повеќе реклами на Windows 11

Неодамна, на интернет почнаа да кружат информации дека Windows 11 Build 25357 апсолутно ќе не бомбардира со известувања од сите страни. Меѓутоа, ако мислевте дека тоа е единствената досадна карактеристика…