Ознака: vestacka inteligencija

ИНТЕРНЕТ, Топ

Вештачката интелигенција го уништува интернетот

Проблемот е сè покомплексен бидејќи генеративните системи за вештачка интелигенција стануваат понапредни и полесни за употреба. Кога го претставија нивниот голем јазичен модел во Google, првично наречен Bard, а потоа…

ИНТЕРНЕТ, Тренди

YouTube има решение ако осамне AI содржина со вашите информации

YouTube имплементира нова политика на користење на услугата, која застанува на страната на повредените корисници. Минатиот месец, YouTube тивко додаде нова политика за користење на услугата, која им овозможува на…

ФУТУРАМА, Тренди

ВИДЕО: Една од најубавите актерки ја виде својата AI верзија, нејзината реакција е вирална

Популарната актерка Сидни Свини неодамна се појави на настанот Galaxy Unpacked на Samsung во Париз каде ја претставија нејзината верзија со вештачка интелигенција. Свини, која се прослави со улогата во…

ФУТУРАМА

Гениј сака да се спои со вештачката интелигенција: „Луѓето ќе живеат вечно“

Пронаоѓачот и футурист Реј Курцвејл верува дека до крајот на животот ќе се спои со вештачката интелигенција, и дека ќе „стане едно“. Според него, човештвото е само 20 години оддалечено…

ФУТУРАМА, Тренди

ВИДЕО: Вака се прави 3D модел за помалку од една минута

Американската технолошка компанија Мета претстави нова алатка заснована на вештачка интелигенција (AI), која ги претвора текстуалните барања во тридимензионални модели. Новиот 3D Gen систем може да генерира тродимензионални модели со…

ГАЏЕТИ, Тренди

Било каде, AI секаде

Сè повеќе компании во индустријата за видео игри користат алатки за вештачка интелигенција за да создадат делови од код, визуелни слики или дури и цели игри. Тоа е „жешка“ тема…

ФУТУРАМА, Тренди

ВИДЕО: Цукерберг ги обвинува ривалите дека се обидуваат да создадат AI Бог

Марк Цукерберг изнесе интересни ставови за моменталната ситуација во областа на вештачката интелигенција. Извршниот директор на Мета, Марк Цукерберг ги критикуваше своите ривали со вештачка интелигенција за „создавање Бог“ во…

ФУТУРАМА, Тренди

„Измамник, не знам зошто да му верувам“

Ари Емануел, еден од најмоќните луѓе во забавната индустрија, го критикува Сем Алтман од OpenAI, нарекувајќи го „измамник“, испитувајќи ги ризиците и придобивките од вештачката интелигенција и се залага за…

ФУТУРАМА, Тренди

AI „халуцинира“, а еве зошто е тоа проблем

„Ако изворите на вештачката интелигенција се халуцинации, таков е и крајниот резултат“ Новиот извештај на Форбс открива дека Perplexity, чудна алатка за пребарување на вештачка интелигенција заглавена во плагијати и…

ФУТУРАМА

Мета го одложи лансирањето на софтверот за вештачка интелигенција во Европа, а еве кој е виновен

Американскиот дигитален гигант Мета го одложува лансирањето на својот нов софтвер за вештачка интелигенција (AI) во Европа поради загриженоста на агенциите за заштита на податоците. Ирското тело за заштита на…

СОФТВЕР, Тренди

ВИДЕО: Можеби компјутерот ве лаже?

Виртуелниот асистент Siri добива интеграција ChatGPT, со надградби за давање подобри одговори и нови функции за вештачка интелигенција. Apple најави неколку функции за вештачка интелигенција кои доаѓаат до виртуелниот асистент…