Ознака: Tesla

ФУТУРАМА, Тренди

Tesla го претстави најбрзиот електричен автомобил (ВИДЕО)

Вчера беше прикажан најбрзиот сериски електричен автомобил конструиран досега, не сметајќи го, се разбира, Rimac Nevera. Tesla Plaid Model S е всушност следниот чекор во еволуцијата, наследник на верзијата Ludicrous,…

ФУТУРАМА

Елон Маск стартува нов бизнис – отвора ланец ресторани на Tesla

Компанијата Tesla неодамна објави нов заштитен знак за својот бренд под ресторански услуги, што е сигнал дека компанијата конечно се подготвува да ја реализира идејата за која извршниот директор Елон…

ФУТУРАМА

Маск: Цените на возилата на Tesla растат поради недостиг од чипови

Цените на возилата на Tesla растат поради доцнење во синџирот за снабдување во автомобилската индустрија, особено на суровините, напиша извршниот директор на Tesla, Елон Маск на Twitter. „Цените растат поради…

ФУТУРАМА

Tesla почнува со масовно производство на најбрзиот автомобил во светот

Производителот на електрични автомобили Tesla го почнува производството на Model S Plaid на 3 јуни. Како што објави шефот на компанијата, Елон Маск, на својот Твитер-блог, ова ќе биде најбрзиот…

Uncategorized

Македонец стана стратешки партнер на Eлон Маск од Tesla

Познатиот македонски бизнисмен во Германија, Роберт Милески стана стратешки партнер на Елон Маск. Тој денеска на „Фејсбук“ напиша дека неговата компанија Introcode станала стратешки партнер на моќната компанија Tesla. „Да се…

ФУТУРАМА, Тренди

Tesla има биткоини во вредност од 2,5 милијарди долари

Tesla во моментов има биткоини вредни околу 2,5 милијарди долари, според документите доставени до американската Комисија за хартии од вредност и пазар на капитал (ДИК). Ова значи дека производителот на…

ФУТУРАМА

Две лица загинаа во страотна несреќа со автономен автомобил на Tesla

Две лица загинаа во американската сојузна држава Тексас, во сообраќајна несреќа во електромобил Tesla. Според надллежните во градот Хјустон, „при несреќата никој не седел на возачкото место“, како што стои…