Ознака: Telegram

ИНТЕРНЕТ, Тренди

Голем пресврт: Одлуката за забрана на Telegram е повлечена

Високиот суд на Шпанија ја суспендираше својата претходна одлука за блокирање на социјалната мрежа Телеграм. Како што рекоа, ќе го чекаат полицискиот извештај за влијанието на евентуалната забрана за користење…

ИНТЕРНЕТ, Топ

Телеграм на чекор од милијарда

Апликацијата за пораки Телеграм има 900 милиони месечни активни корисници и се приближува до профитабилност, изјави основачот и сопственик на платформата, Павел Дуров. Во интервју за Фајненшл Тајмс (ФТ), Дуров…

СОФТВЕР, Тренди

Telegram со нов дизајн и анимации го „предизвикува“ WhatsApp

Компанијата Telegram објави дека го подобрила квалитетот на разговорите преку својата истоимена платформа. Telegram воведе нов дизајн на повици и нови анимации кои треба да го надминат неговиот главен конкурент,…

ИНТЕРНЕТ, Тренди

Телеграм го прослави својот 10-ти роденден со 800 милиони активни корисници

Рускиот претприемач Павел Дуров првпат ја претстави на светот апликацијата Telegram пред 10 години, која ја дочека својата годишнина со 800 милиони активни корисници. Оваа апликација во јули ја користеле…

СОФТВЕР, Топ

Нова безбедносна закана се шири преку Telegram и Discord

Истражувачкиот тим за закани на Uptycs откри нов малициозен софтвер наречен QwixxRAT на почетокот на август. Тројанецот за далечински пристап (RAT) го привлече вниманието поради својот необичен метод на дистрибуција…

ИНТЕРНЕТ, Тренди

Ова се најбезбедните апликации за пораки, што препорачуваат експертите?

Просечните корисници веројатно не размислуваат за тоа која апликација за пораки е најбезбедна. Но, оние кои разменуваат чувствителни податоци се многу внимателни околу тоа. Просечниот корисник има инсталирано неколку апликации…

ИНТЕРНЕТ, Тренди

Telegram доби популарна функција, но таа е достапна само за избрани луѓе

Функцијата „Telegram Stories“ почна да се шири кај корисниците. Кога ја објави функцијата минатиот месец, извршниот директор Павел Дуров рече дека е во „последна фаза на тестирање“ и дека може…