Ознака: Ransomware

ИНТЕРНЕТ, Тренди

Америка нуди награда од 10 милиони долари за оваа информација

Американскиот Стејт департмент понуди награда од 10 милиони долари за информации кои ќе доведат до идентификација или локација на клучните членови на бандата за откупни софтвер Hive. Пред речиси точно…

ИНТЕРНЕТ, Тренди

Потпишан од повеќе од 40 земји, предводени од САД: „Никогаш нема да платиме откуп“

Четириесет земји, предводени од САД, планираат да потпишат ветување дека никогаш нема да плаќаат откуп на сајбер-криминалците и дека ќе работат на елиминирање на механизмите за финансирање на хакери, изјави…

СОФТВЕР, Тренди

Се појави нов опасен вирус – еве како избегнува антивирусен софтвер

Истражувачите од фирмата за корпоративна истрага и консултантски ризици Kroll открија нова, софистицирана кампања за ransomware наречена Cactus. Станува збор за насочени напади врз големи комерцијални субјекти кои се вршат…

СОФТВЕР, Тренди

Позната хрватска ИТ компанија е цел на ransomware напад: Ги уценува поранешен колега

Нападот започна во саботата вечерта кога за тоа ги известија своите корисници на социјалните мрежи, а потоа објавија дека биле нападнати од поранешен изведувач кој пред неколку години им поставил…

СОФТВЕР, Тренди

Мајкрософт започнува борба против сајбер криминалците

Мајкрософт и две партнерски организации добија овластување од судот да започнат истрага за инфраструктурата поврзана со масовната злоупотреба на Cobalt Strike, легитимна алатка за тестирање што хакерите ја користеле многу…

СОФТВЕР, Тренди

Холандската полиција измами ransomware банда и им ги украде клучевите за дешифрирање

Холандската полиција, која е веројатно една од најактивните и најпосветените кога станува збор за борбата против сајбер криминалот, ја измами ransomware бандата Deadbolt да им ги предаде клучевите за дешифрирање,…

СОФТВЕР, Топ

Некогаш само банкарски тројанец, SOVA сега ги напаѓа и мобилните телефони

SOVA, банкарски тројанец за Android, доби нови функции, една од нив е дека малициозниот софтвер сега функционира како ransomware – откупен софтвер кој ги шифрира датотеките на мобилните уреди. Најновото…

ИНТЕРНЕТ, Тренди

Озлогласената ransomware група повторно се појави

Злогласната ransomware група REvil повторно се појави, според неколку безбедносни истражувачи кои ги следат нејзините напади. Групата ги прекина своите операции по втор пат во октомври, откако во порака објавена…

СОФТВЕР, Топ

Ransomware нападите се намалуваат поради санкциите против Русија

Бројот на ransomware напади е намален во последните месеци бидејќи санкциите против Русија им отежнуваат на сајбер-криминалците да организираат напади и да примаат откупнини, изјави Роб Џојс, директор за сајбер…