Ознака: mobilni telefoni

МОБИЛНИ, Тренди

Пазарот на телефони го забележа најлошиот квартал во последните 10 години

Предизвикувачката економска клима продолжи силно да го оптоварува европскиот пазар на паметни телефони, при што испораките паднаа за 23 отсто на годишно ниво во првиот квартал од 2023 година, според…

СОФТВЕР, Тренди

ВИДЕО: На корисниците на телефони не им е јасно какви податоци споделуваат со апликациите

Првата академска анализа на одлуките што луѓето ги носат кога се соочуваат со барања за следење покажува дека многумина не го разбираат концептот, што ги збунува и доведува во заблуда….

МОБИЛНИ, Тренди

Избегнете ја оваа голема грешка што ја прават многу сопственици на телефони

Оставањето на полначот на телефонот приклучен не само што ги зголемува сметките за струја, туку и троши енергија. Meyer’s companies, компанија за греење, климатизација, водовод и електрична инсталација, предупредуваат на…

МОБИЛНИ, Тренди

Пазарот на телефони продолжува да бележи пад на продажбата

Најновите податоци на аналитичката компанија Canalys покажуваат дека во првиот квартал биле испорачани 13 отсто помалку паметни телефони отколку во истиот период минатата година. Пазарот на паметни телефони продолжува да…

ГАЏЕТИ, Тренди

Тесла зборуваше за уред сличен на мобилен телефон уште пред 1904 година

Тесла беше пионер во полето на електротехниката и плоден пронаоѓач, со визија за рачен мобилен уред за глобална комуникација. Првиот мобилен телефон почна да се користи пред половина век, а…

МОБИЛНИ, Тренди

Младите се повеќе се враќаат на легендарните, стари телефони

Сè поголем број членови на генерацијата Z се грижат за времето поминато пред екраните, а во тоа помагаат телефоните кои не доаѓаат со пристап до современите социјални мрежи. „Глупавите телефони“,…

МОБИЛНИ, Тренди

Пронаоѓачот на мобилниот телефон доби награда за животно дело: „Веќе немаме приватност“

Мартин Купер, човекот кој го измисли мобилниот телефон, ја доби наградата за животно дело на Светскиот конгрес за мобилни телефони во Барселона, најголемиот светски саем за безжични комуникации. Држејќи го…

ГАЏЕТИ, Топ

Дали батеријата на вашиот телефон брзо се празни? Ова се главните причини

Празна батерија, во ситуација кога сме надвор или кога навистина ни е потребен телефонот, може да биде прилично фрустрирачка ситуација. Дали понекогаш се чувствувате како батеријата да ви се троши…