Ознака: M1 чип

СОФТВЕР, Тренди

Zoom официјално ги поддржува Mac компјутерите со M1 чип

Корисниците на Mac компјутерите и досега можеа да ја користат оваа популарна апликација за видео конференции, но за нејзино стартување беше неопходен „code translation“. Почнувајќи од денеска, 21 декември, тоа повеќе нема…

КОМПЈУТЕРИ, Тренди

Редизајнирани MacBook лаптопи пристигнуваат во втората половина на 2021.

Apple планира да лансира редизајнирани MacBook модел со сопствени чипови во втората половина на 2021. година, предвидува познатиот аналитичар Минг-Чи Куо во најновиот аналитички извештај. Компанијата од Купертино ја почна…

КОМПЈУТЕРИ, Топ

Расклопувањето на MacBook Air и MacBook Pro со M1 чип покажува мали промени

Новите MacBook лаптопи со M1 ветуваат компјутерска револуција, ноде чини дека наведената револуција во целост е концентрирана во M1 чипот. Остатокот од лаптопот е речиси идентичен. iFixit ги расклопи новите MacBook Air…

КОМПЈУТЕРИ, Тренди

MacBook лаптопите со M1 чип можат да покренуваат Windows апликации и игри (ВИДЕО)

Најновите Apple компјутери со M1 процесор можат да покренуваат некои Windows апликации. MacBook лаптопите со M1 го поддржуваат CrossOver 20 за стартување на Windows апликации на macOS и Linux, но не…

СОФТВЕР, Тренди

Microsoft откри како ќе изгледа „соживотот“ на нивните апликации со M1 чипот

Една од темите што деновиве најмногу го привлекува вниманието на информатичката заедница е неодамна претставениот Apple M1 чипсет, прв во низата на оние што ќе бидат одговорни за целосната трансформација…