Ознака: baterija

ГАЏЕТИ, Тренди

Револуција: Кинезите направија батерија која трае 50 години без полнење

Кинескиот стартап Betavolt разви батерија за која тврди дека нема да има потреба од полнење или одржување 50 години. Како што објави „Индепендент“, пробивот во минијатуризацијата на атомската енергија значи…

ГАЏЕТИ, Тренди

ВИДЕО: Со „тајниот код“ можете да го поправите статусот на батеријата на овој телефон

Долготрајната употреба на кој било уред може да доведе до деградирање на неговата батерија. Постои таен код што сопствениците на уредите на Samsung можат да го напишат во својот паметен…

МОБИЛНИ, Тренди

Ве мачи слабата батерија на iPhone? Продолжете ѝ го животот со едноставен трик

Постојат неколку решенија доколку сакате да го продолжите траењето на батеријата на вашиот iPhone, но некои се сепак подобри, бидејќи не влијаат на секојдневната употреба на телефонот. Тоа е опција…

МОБИЛНИ, Тренди

Вашиот iPhone брзо се празни? Еве кога е време да ја смените батеријата

Батеријата на вашиот iPhone ги губи моќта и капацитетот со текот на времето, а многу фактори како што се фреквенцијата на користење, температурата итн. влијаат на тоа. Сепак, има некои…

МОБИЛНИ, Топ

Го полните телефонот преку ноќ? Еве зошто никогаш не треба да го правите тоа

Покрај тоа што се полни ноќе, уште една работа што е подеднакво штетна е кога батеријата на уредот е целосно испразнета. Професорот по информатички и комуникациски технологии Ритеш Чаг откри…

ГАЏЕТИ, Топ

Дали батеријата на вашиот телефон се троши побрзо од порано? Еве што правите погрешно за време на полнењето

Батеријата на вашиот телефон има животен век, исто како и секое друго парче технологија. Се прашувате зошто батеријата на вашиот телефон не трае долго како порано? Ако внимавате, ќе забележите…

МОБИЛНИ, Тренди

Батериите на телефоните ќе траат подолго, еве што овозможува новото откритие

Како ви звучи 44% подобра автономија на батеријата на телефоните – новата технологија би можела да го овозможи токму тоа. Инженерите од Универзитетот Рајс пронајдоа начин да ги подобрат литиум-јонските…

ГАЏЕТИ, Топ

Доаѓа нов начин на полнење на телефонот, еве колку брзо добиваме полна батерија

Брзината на полнење на батеријата наскоро ќе достигне ново ниво, а се очекува да се зголеми и капацитетот на батеријата кај телефоните. Производителите почнаа да создаваат, а некои веќе планираат…