Ознака: AI

ФУТУРАМА, Тренди

Министерката за финансии на САД предупредува: Со вештачката интелигенција ќе настане колапс

Американската министерка за финансии Џенет Јелен ги предупредува банкарите и технолошките директори дека употребата на вештачката интелигенција (AI) во областа на финансиите, покрај неспорните придобивки, носи и значителни ризици. Според…

ИНТЕРНЕТ, Тренди

Вештачката интелигенција на Google дава луди одговори, овие се најсмешните

Google ги советува корисниците да пушат за време на бременоста, да готват со лепак и да јадат камења. Имено, некогаш најдоверливата алатка за пребарување неодамна претрпе значителна промена, ставајќи го…

ФУТУРАМА, Тренди

„Вештачката интелигенција ќе ја надмине човечката за 10 години“

„На вештачката интелигенција ќе и требаат најмалку 10 години за да ја надмине човечката интелигенција“. Ова го изјави извршниот директор на кинеската технолошка компанија Baidu Робин Ли на конференцијата Vivateh…

ФУТУРАМА, Топ

Корисниците шокирани, Google советува: Јадете камења секој ден

Google покажа како функционира нивната нова функција за пребарување со вештачка интелигенција (AI) и тие навистина не ја воодушевија јавноста бидејќи имаше неколку гафови. Нивната експериментална алатка „AI Overviews“ им…

ФУТУРАМА, Топ

ЕУ го одобри првиот закон во светот за вештачка интелигенција

Земјите-членки на Европската унија денеска го одобрија законот кој има за цел усогласување на правилата за вештачка интелигенција, таканаречениот Закон за вештачка интелигенција. Тоа е прв акт од ваков вид…

ФУТУРАМА, Топ

Советот на Европа го усвои првиот меѓународен договор за вештачка интелигенција

Министрите за надворешни работи на 46 земји денеска на состанокот на Комитетот на министри на Советот на Европа усвоија договор за употреба на вештачка интелигенција (AI). „Со овој нов договор…

ФУТУРАМА, Тренди

ВИДЕО: Илон Маск откри каде вештачката интелигенција сè уште не нашла примена

Маск даде неколку интересни одговори во врска со вештачката интелигенција за време на едно неодамнешно интервју. На годишниот настан „Milken Institute Global Conference“, Илон Маск посвети голем дел од своето…

ФУТУРАМА, Тренди

(Видео) 7 милиони прегледи: Мајкрософт објави снимка со вештачка интелигенција на Мона Лиза како рапува

Мајкрософт ја претстави новата технологија за вештачка интелигенција наречена VASA-1, која може да комбинира фотографија и аудио клип и да генерира реални видеа. Тие ја претставија новата технологија со видео…

ФУТУРАМА, Тренди

Вештачката интелигенција на Мета одбива да прикажува слики од одредени меѓурасни парови

Генераторот на слики со вештачка интелигенција на Мета, наречен Imagine, има многу проблеми да замисли одредени меѓурасни врски. Како што откри The Verge, барањето кое му дава задача на AI…