Ознака: Хакери

СОФТВЕР, Тренди

Се појави нов опасен вирус – еве како избегнува антивирусен софтвер

Истражувачите од фирмата за корпоративна истрага и консултантски ризици Kroll открија нова, софистицирана кампања за ransomware наречена Cactus. Станува збор за насочени напади врз големи комерцијални субјекти кои се вршат…

ИНТЕРНЕТ, Тренди

Хакери украле криптовалута во вредност од 615 милиони долари

Блокчејн компанијата Ронин денеска соопшти дека хакери извлекле криптовалута во вредност од 615 милиони долари од нејзиниот систем, што веројатно е најголемата кражба од ваков вид во историјата. На 23…

ИНТЕРНЕТ, Тренди

Анонимуси тврдат дека хакирале руски телевизиски станици (ВИДЕО)

Хакерскиот колектив „Анонимуси“ тврди дека ги хакирал преносите на руски државни телевизии, притоа емитувајќи снимки од руските воени дејствија во Украина и упатувајќи повици до рускиот народ да се спротистави…

КОМПЈУТЕРИ

Nvidia потврди дека хакери украле интелектуална сопственост

Се појавија повеќе детали за хакерскиот инцидент во кој се најдоа Nvidia и групата која ја презема одговорноста за пробивање на сигурноста, под името Lapsus (LAPSU$). Неколку дена откако овој напад се…

ИНТЕРНЕТ

Meta ги тужи хакерите

Компанијата Meta Platforms во чија сопственост е Facebook, објави дека поднесе тужба против хакерите. Тужените неидентификувани лица стојат зад повеќе од 39.000 веб-локации за фишинг, кои биле лажно претставени како…

ФУТУРАМА

Хакери упаднале во компјутерскиот систем на Volvo и украле многу чувствителни податоци

Кон крајот на ноември, хакерската група Snatch на Darknet објави снимка од украдени податоци од Volvo, иако Швеѓаните не сакаа официјално да го потврдат нападот. Сега извршниот директор Хакан Самуелсон…

ИНТЕРНЕТ, Тренди

Софтверска „грешка на деценијата“ се шири низ сајбер просторот

Критична ранливост во широко употребувана софтверска алатка, која првпат беше забележана во онлајн играта Minecraft, брзо се појавува како главна закана за организациите ширум светот. „Интернетот гори во моментов“, рече…