Ознака: интернет

ИНТЕРНЕТ

Компанија од САД предупредува: Сајбер војната е неизбежна, ќе страдаат и обични граѓани

Извршниот директор на FireEye, Кевин Манида, предупреди на опасностите со кои се соочува населението во САД. „Следниот неизбежен конфликт ќе се случи во сајбер просторот, а американските граѓани ќе бидат…

ФУТУРАМА, ИНТЕРНЕТ

Брзината на Starlink интернетот годинава двојно ќе се зголеми на 300 Mbps

Интернет мрежата Starlink базирана на сателитите во сопственост на SpaceX, ќе им овозможи на корисниците двојно поголема брзина на интернет оваа година. Оваа информација преку Twitter ја објави основачот и…

ИНТЕРНЕТ, Тренди

Протекоа три милијарди мејлови и лозинки: Проверете дали сте и вие загрозени!

Повеќе од три милијарди мејлови и лозинки се појавија на „црниот пазар“. Како што пренесува CyberNews, на популарниот хакерски форум се појавија околу 3,2 милијарди комбинации на е-маил адреси и…

ИНТЕРНЕТ

Руската полиција ќе има пристап до локацијата на граѓаните без судски налог

Русија го обнови предлог законот кој ѝ овозможува на полицијата да пристапи до податоците за мобилната локација на граѓаните без судски налог. Законот кој прв пат се разгледуваше во парламентот…

ИНТЕРНЕТ, Тренди

Google оди „на диета“ и никој не знае како тоа ќе изгледа

Google поголем дел од своите приходи остварува благодарение на огласувачите. Фактот дека на секој корисник може да му прикаже реклама што го интересира ѝ носи на компанијата милијарди долари секоја…

ФУТУРАМА, Тренди

SpaceX: Вселенскиот интернет на Starlink надмина 10.000 корисници

И покрај големиот развој на технологијата, класичниот интернет и натаму не е достапен во многу рурални делови на светот. Токму поради ова, пазарот за сателитски интернет, односно „интернет од вселената“…