Ознака: Заштитни маски

ГАЏЕТИ, Тренди

Razer направи паметна заштитна маска што не ја ограничува комуникацијата (ВИДЕО)

Паметната маска има променливи филтри, се полни во сопствениот резервоар и автоматски се дезинфицира и стерилизира. Виртуелниот CES 2021 саем многу се разликува од претходните изданија. Покрај тоа што нема…

ФУТУРАМА

Нова студија: Маските блокираат 99,9 проценти од големите капки што го носат вирусот

Маските за лице за 99,9 проценти го намалуваат ризикот од ширење на големи капки поврзани со опасноста од ширење на коронавирусот кога лицето зборува или кашла, покажа истражувањето објавено во магазинот…

ФУТУРАМА

Јапонците создадоа робот кој детектира купувачи без заштитна маска (ВИДЕО)

Јапонците отидоа чекор подалеку во спречување на ширење на коронавирусот така што во една продавница во Осака поставија робот кој детектира купувачи кои не носат заштитна маска. Роботот може да…

ГАЏЕТИ, Тренди

Развиена нова и поефикасна маска за заштита од коронавирусот

Научниците од Институтот за технологија во Масачусетс во американскиот град Кембриџ развиваат термичка маска што на 90 степени ќе убива патогени на коронавирусот и ќе биде многу поудобна за носење…

ГАЏЕТИ, Тренди

Apple креираше заштитни маски за своите вработени (ВИДЕО)

Дизајнерите на компанијата Apple направија заштитна маска во стилот на технолошкиот гигант од Купертино. Како што може да се види на YouTube каналот Unboxing Therapy, Apple за своите вработени смислил посебна…