Honor Magic V2 е достапен на европскиот пазар, а заедно со него доаѓа и верзија која е создадена во соработка со Porsche.

Речиси пет месеци по неговото претставување на саемот IFA 2023 во Берлин, телефонот Honor Magic V2 конечно пристигнува на европскиот пазар.

Овој исклучително тенок преклоплив телефон ќе биде достапен во црна и виолетова варијанта, по цена од 2000 евра за верзијата со 16GB RAM и 512GB простор за складирање податоци.

Клиентите во Европа ќе добијат и услуга Magic Care+ за бесплатна замена на екранот.

Honor Magic V2 е украсен со најтенкиот флексибилен OLED панел, со димензии 7,92 инчи, кој се свиткува навнатре. Екранот има стапка на освежување од 120 Hz.

Телефонот се напојува со чипсет Snapdragon 8 Gen 2, а се напојува од батерија од 5000 mAh со поддршка за брзо полнење од 66 W.

Magic V2 е сертифициран да издржи 400.000 свиткувања, што треба да овозможи една деценија секојдневна употреба.

Моделот Magic V2 RSR Porsche Design доаѓа и во Европа, иако Honor не откри повеќе детали за тоа кога можеме да го очекуваме и по која цена.

Honor Magic V2 RSR Porsche Design пристигнува во верзијата на Porsche Agate Grey, со препознатлив дизајн на Porsche „Flyline“.

Рамката на телефонот е изработена од магнезиум, додека механизмот на шарката е од легура на титаниум како обичниот Magic V2.