На почетокот на овој месец, го добивме првиот вистински поглед на фотографиите во живо на Galaxy S22 Ultra, „премиум“ уредот со најмногу функции во претстојната линија Galaxy S22. Сега, новото протекување го насочи целото наше внимание на хардверот на камерата на телефонот.

Според познатиот типстер на Samsung IceUniverse, Samsung Galaxy S22 Ultra ќе има четирикратна камера на задната страна, составена од примарен сензор од 108 MP, ултраширока камера од 12 MP, телефото камера од 10 MP и перископ сензор од 10 MP.

Според дојавувачот, главната камера користи подобрена верзија на ISOCELL HM3 сензорот од 108 MP со отвор од f/1,8, фокусна должина 1/1,33 и 0,8 mm. Телефото и перископ камерите од 10MP користат и понови сензори на Sony. Сепак, нивните можности за зумирање остануваат исти: перископот нуди оптички зум од 10x, додека телефото објективот има 3x оптички зум. Конечно, ултрашироката камера од 12MP е навидум непроменета во однос на претходниот модел.

Galaxy S22 Ultra можеби нема да забележи некои поголеми надградби на камерата, но неговите помали браќа и сестри, Galaxy S22 и Galaxy S22 Plus, добиваат некои драстични подобрувања на камерата. Според претходните извештаи, двата телефони ќе имаат примарен сензор од 50 MP GN5.

Galaxy S22 наводно ќе биде лансиран на почетокот на 2022 година. Според познатиот дојавувач Џон Просер, јужнокорејскиот гигант за паметни телефони ќе го одржи настанот Galaxy Unpacked на 6 февруари, каде што ќе го претстави новото Galaxy трио.