Porsche Design и Huawei Consumer Business Group (BG) го претставија новиот Porsche Design Huawei Mate 20 RS, најновиот луксузен мобилен уред произлезен од соработката на Porsche Design и Huawei. Како четврти мобилен телефон кој ќе се приклучи на ексклузивната постава, Porsche Design Huawei Mate 20 RS ја продолжува традицијата поставена од нејзините претходници: мешање на најсовремената технологија со нула-компромисен дизајн.

Во внатрешноста е вграден еден од најмоќните чипови на светот, најновиот Kirin 980, кој ги поддржува водечките перформанси и способностите за интеракција со вештачка интелигенција. Екстремните перформанси се затворени во шасија чија задна страна е нагласена со природна кожа за врвно чувство на раката. Целосно новиот уред претставува врв во мобилниот луксуз, изразен во безвременски функционален дизајн.

Занаетчиски кожни крила

Мотивите на тркачки мотори, Porsche Design Huawei Mate 20 RS ги става заедно со природна кожа и стакло. Поставен вертикално на задниот дел на уредот, уникатниот дизајн обезбедува спортски, впечатлив контраст кој е веднаш препознатлив. Заедно со совршено заоблените рабови, меката природна кожа обезбедува цврст, ергономски стисок и издржлив рачен впечаток.

Перформанси

Porsche Design Huawei Mate 20 RS се напојува со чип со високи перформанси – Kirin 980, кој се произведува со најсовремен 7nm процесор. Со Dual-NPU, новиот Kirin чип му овозможува на паметниот телефон да создаде совршена рамнотежа помеѓу високите перформанси и најсовремената моќност, дури и кога работи со полна сила.

Камера

Целосно новата Leica Triple камера, составена од RGB камера од 40MP, 20MP камера со Leica ултра широкоаголен објектив и 8MP телефото камера, е сместена под стаклото.

Идентификација

Porsche Design Huawei Mate 20 RS располага со сензор за отпечатоци во екранот. Huawei го еволуираше дизајнот на неговиот сензор за отпечаток од прст за да постигне подобра брзина и успех. Уредот прикажува известување секогаш кога ќе открие дека прстот лебди над сензорот.

Освен тоа, тој е опремен со 3D решение за откривање на лице со кој, преку мапирање на лицето на корисникот со десетици илјади проектирани инфрацрвени точки, му овозможува на уредот точно да го чита лицето на корисникот.

Батерија

Porsche Design Huawei Mate 20 RS располага со водечката батерија од 4200mAh и 40W HUAWEI SuperCharge, технологија за брзо полнење. Батеријата во Porsche Design Huawei Mate 20 RS овозможува повеќе од цел ден интензивна употреба и може да се полни без преседан преку кабел или безжичен полнач. Користејќи 40W HUAWEI SuperCharge, корисниците можат да полнат батерија од нула до 25 проценти за 10 минути или околу 70 проценти (еквивалентно на 2940mAh) за 30 минути.

Дизајн

Porsche Design Huawei Mate 20 RS доаѓа во две бои – црна и црвена. Leather Smart View Flip Case нуди дополнителна заштита на извонредниот телефон, оставајќи простор за FullView дисплејот да прикаже информации, вклучувајќи време и известувања, како и логото на Porsche Design .

Ричард Ју, извршен директор на Huawei Consumer BG, изјави: „Porsche Design Huawei Mate 20 RS е нарачан уред уникатно дизајниран за потрошувачите со префинет вкус. Одликувајќи се со најсовремена технологија спакувана во занаетчиско тело, тој е крајна форма на вештачка интелигенција. “

Јан Бекер, извршен директор на Porsche Design Group, изјави: „Функционалниот дизајн е ДНК на Porsche Design, а секоја итерација на Porsche Design Huawei Mate серијата претставува природна еволуција на тој принцип. Последната новина го опишува ова со употреба на кожа, што претставува мешање на традицијата и иновативниот дизајн. Тоа е совршен пример за да се илустрира блискиот однос што го развивме со Huawei во текот на последните години. “