Автор:

СОФТВЕР, Тренди

Кинеска компанија го тужи Apple за 1,4 милијарди долари поради повреда на патент

Виртуелниот асистент на Apple е дефинитивно една од најзначајните иновации на компанијата на пазарот на паметни телефони. Користењето говорни команди за контрола на паметните телефони е иновативна идеја која заштедува…

СОФТВЕР, Тренди

Најдобрите алтернативи за TikTok

Вестите дека САД сакаат да ја забранат популарната кинеска апликација TikTok предизвика интерес на потрошувачите околу алтернативите за оваа социјална мрежа. ReviewGeek претставува неколку од нив кои имаат најголем потенцијал…

ФУТУРАМА, Тренди

Роботи свештеници проповедаат низ јапонските храмови

Јапонскиот храм Кодаиџи, во Кјото, има робот свештеник со името Миндар, кој носи футуристички поглед за проповедањето во овој 400-годишен будистички храм. Дизајнот и изградбата на Миндар чинеше околу еден…

МОБИЛНИ, Тренди

Нови фотографии од дизајнот на Huawei Mate 40 Pro

Кинескиот производител стана единствената компанија што го сруши биполарниот модел на доминација на пазарот на паметни телефони. Со години, Samsung и Apple беа најголемите производители во овој сегмент, но Huawei…

ИНТЕРНЕТ, Тренди

Водечките технолошки компании инвестирале над 20 милиони долари во лобирање во 2020 година

Технолошките компании продолжуваат да бидат исклучително активни во поддршката на иницијативите што ги промовираат нивните услуги. Огромните финансиски ресурси што им се достапни на ИТ гигантите се причината зошто тие…

ФУТУРАМА, Тренди

Египет со реакција на изјавата на Маск дека вонземјани ги изградиле пирамидите

Египет го покани милијардерот Елон Маск да ја посети таа земја и за себе да види дека славните пирамиди не се градени од вонземјани. Сопственикот на Tesla и SpaceX претходно…

СОФТВЕР, Тренди

Microsoft има 45 дена да го финализира договорот за TikTok

Популарната апликација TikTok се етаблира како социјален феномен, што го доби вниманието и на најголемите светски технолошки компании мора. Сепак, програмерите во ByteDance се соочуваат со закана да не можат…

СОФТВЕР, Топ

Технологијата на Apple Face ID ќе биде достапна и за Mac компјутерите

Apple стана една од првите компании што на своите корисници им обезбеди интелигентна функционалност за препознавање на лицето. Системот Face ID продолжува да биде една од најдобрите карактеристики на iPhone…