Автор: Clip

ИНТЕРНЕТ, Featured

Новиот дизајн на Facebook започна да се шири

Проектот за нов дизајн на Facebook тече со месеци и претставува една од најголемите промени на платформата. Компанијата се обиде да обезбеди минималистички дизајн што дополнително го олеснува откривањето на…

МОБИЛНИ, Featured

Голем пад на мобилната индустрија поради коронавирусот

Коронавирусот сериозно се заканува дека ќе го загрози производството на мобилни телефони и индустријата воопшто, поради тоа што во Кина сè е запрено. Поради ширењето на новиот вирус, повеќето компании…

ИНТЕРНЕТ, НАЈНОВИ

Facebook ќе му конкурира на Pinterest со апликацијата Hobbi

Facebook минатото лето формираше специјален тим на софтверски инженери, наречен „New Product Experimentation“, чија основна цел е да развие апликации што се надвор од популарните брендови на компанијата, пренесува Digital.bg…

ИНТЕРНЕТ, Featured

Facebook Dating нема да пристигне во Европа за Денот на вљубените

Интернет романсата доби со друга димензија во септември 2019 година, кога Facebook ја лансираше својата нова услуга Facebook Dating, една година откако започна тестирањето. Услугата првично пристигна во САД, а…

МОБИЛНИ, Featured

Samsung и LG ќе претстават Cloud Top дисплеи кои смартфоните ги претвораат во компјутери

Концептот за користење паметни телефони како единствен уред со пристап до интернет за работа и забава не е нов. Реализацијата на идејата, пак, е поврзана со претворањето на нашите мобилни…

СОФТВЕР, НАЈНОВИ

МacOS двојно поранлив на хакерски напади отколку Windows

Долго време се сметаше дека компјутерите на MacOS се многу подобро заштитени од компјутерите со Windows, и поради оваа причина многу професионалци користат компјутери на Apple, пренесува Digital.bg Дури и…

ИНТЕРНЕТ, Featured

Microsoft нема да ги принудува корисниците да го менуваат пребарувачот

Мајкрософт ја напушти својата одлука да го направи Bing стандардниот пребарувач, пишуваат светските медиуми. Ова требаше да важи за корисниците на Office 365 ProPlus. Наместо тоа, тие сега ќе можат…

ФУТУРАМА, НАЈНОВИ

Руски научник тврди дека вонземјаните постојат, но “ние ги бараме на погрешен начин“

Руски научник тврди дека постои живот надвор од Земјата, но дека истрагите во минатото биле неуспешни поради погрешните начини на пребарување, предизвикани од несогласувања меѓу истражувачи од различни сфери. Александар…