Автор:

ИНТЕРНЕТ, НАЈНОВИ

САД и Велика Британија предупредуваат: Вашиот рутер може да стане „војник“ во сајбер војната меѓу САД и Русија

Според безбедносните служби на САД и Велика Британија и вашиот рутер може да стане „војник“ во новата сајбер војна, а вие за тоа воопшто и да не знаете. Компјутерскиот хардвер…

ИНТЕРНЕТ

Обидувајќи се да го блокира Телеграм, Русија блокирала милион IP адреси

Раководителот на рускиот комуникациски регулатор Роскомнадзор, Александар Жаров, денеска призна дека милиони ај-пи адреси биле блокирани при неуспешен обид за запирање на апликацијата за испраќање пораки Телеграм. Телеграм се уште…

МОБИЛНИ, НАЈНОВИ

Android Oreo веќе достапен кај 4,6 отсто од смартфоните

Google ги објави најновите податоци поврзани со дистрибуцијата на различни Andorid верзии. Информациите се генерирани во период од седум денови, кој заврши на 16 април, откривајќи интересни детали за популарноста…

ФУТУРАМА, Featured

Поради проблеми со системот за навигација, SpaceX го одложи лансирањето на сателитот TESS

Компанијата SpaceX одложи лансирање на ракета Falcon 9, со којашто требаше во Земјината Орбита да биде стациониран телескоп на НАСА, што пак, е наменет за лоцира егзопланети со својства какви…