LeEco S1 Pro е паметен телефон кој можеби нема да може да се пофали со импресивни спецификации, дури и кога станува збор за уреди од пониска класа. Сепак, доаѓа со дизајнот на популарниот модел iPhone 14 Pro, кој сепак ќе привлече дел од корисниците.

Кинескиот производител LeEco е познат по тоа што црпи инспирација од глобално популарните модели за дизајнот на своите паметни телефони, па го претстави LeEco S1 Pro, телефон кој личи на iPhone 14 Pro, а кој чини само 899 кинески јуани (околу 125 евра). .

Но, иако LeEco S1 Pro значително го „копираше“ дизајнот на iPhone, дури и функционалниот Dynamic Island, спецификациите, очекувано, не се ни приближни. Смартфонот доаѓа со 6,5-инчен LCD екран со резолуција од 720 x 1600 пиксели и брзина на освежување од 60 Hz. Се напојува со прилично непознат 12nm чипсет Zhanrui T7510, поврзан со Imagination 9446 GPU, 8GB RAM и 128GB внатрешна меморија.

Има батерија од 5.000 mAh, која доаѓа со поддршка за полнење од 10 вати. Иако се работи за побавно полнење според денешните стандарди, дури и во оваа палета на телефони, автономијата би требало да биде повеќе од задоволителна, пред се поради помалку бараните спецификации.

На задната страна на телефонот има три камери, но не сите се функционални. Поконкретно, корисниците можат да снимаат и фотографираат само со главниот сензор од 13 MP. На предната страна, во екранот, има селфи камера од 5 MP. Меѓу другите карактеристики што вреди да се споменат, има и поддршка за 5G мрежата. Услугите на Google не се достапни.