Meizu 16s Pro официјално ќе биде претставен на 28. август

Кинескиот бренд Meizu официјално објави дека Meizu 16s Pro телефонот ќе биде претставен на 28. август. Се очекува дека уредот ќе има премиум спецификации, и дека ќе се натпреварува со моделите како што OnePlus 7 серијата, Redmi K20 Pro и други.

Веќе се појавија спецификации од телефонот, кои откриваат дека Meizu 16s Pro ќе има Snapdragon 855 Plus чипсет, до 12GB RAM и 256GB UFS 3.0 простор за складирање. Кога е во прашање дисплејот, тука е AMOLED екран со освежување од 90 Hz и 120 Hz touch sample стапка. Телефонот има дисплеј од раб до раб, со тенки рамнки од горната и долната страна.

Главната разлика во однос на стандардниот Meizu 16s е во бројот на камери на задната страна. Meizu 16s Pro ќе има три камери, од кои 40 MP и 20 MP сензори, со ултраширока трета камера. Телефонот ќе има и поддршка за 18W брзо полнење, како и Android 9 Pie OS со FlymeOS 8.