Се појавија детали за цената и датумот на објавата за Motorola One Action

Неодамнешните извештаи откриваат дека телефонот Motorola One Action ќе биде објавен наскоро. Во меѓувреме, се појави предвремен листинг за уредот кој ги открива целосните спецификации, фотографии и цена на телефонот. Листингот, во меѓувреме, беше отстранет, но го откри и датумот на објава на телефонот.

Според информациите, Motorola One Action ќе биде објавен на 7 септември. Телефонот има 6,3-инчен дисплеј со Full HD +, со сооднос од 21: 9. Напојуван е од чипсет Exynos 9609, а оперативниот систем е Android One базиран на Android 9 Pie OS. Телефонот има и батерија од 3500mAh, со поддршка за брзо полнење од 15W преку USB-C портата.
moto2_64.jpg
На задниот дел на уредот се наоѓаат три камери: главна од 13 MP, 5 MP depth, и ултра широк сензор со видно поле од 117 степени. Предната камера има сензор од 13 MP.

Моделот Motorola One Action со 4 GB RAM меморија и 128 GB меморија за складирање во Европа би требало да чини 299 евра. Компанијата ќе понуди и поевтин модел, со 3 GB RAM меморија и 32 GB меморија за складирање, или варијанта од 4 GB + 64 GB, но нема информации за нивните цени. Телефоните ќе доаѓаат во бела и сино-зелена боја.