Јапонците купуваат авион кој ќе лета со 2.300 км/ч (ВИДЕО)

„Japan Airlines“ инвестирал 10 милиони долари во старт-ап компанијата „Boom Technologies“ од Денвер, која има намера до средината на следната деценија одново да покрене надзвучни патнички летови.

„CNN“ и „Guardian“ пишуваат дека „Boom“ планира да гради такви авиони кои со брзина од 2.320 километри на час ќе превезуваат помеѓу 45 и 55 патници во бизнис класа.

Во видеата во прилог погледнете како ќе изгледа овој авион: