Sony Xperia 4 ќе има екран со формат 21:9

Sony ги претстави своите најнови паметни телефони на Мобилниот конгрес во Барселона, и изгледа дека компанијата работи на уште еден нов додаток на новата серија.

Според изворите, следниот уред ќе се вика Xperia 4 и ќе предложи дисплеј со дијагонала 5,7-инчи, резолуција HD + и истиот сооднос на страните (21: 9) како тој на Xperia 1, 10 и 10 Plus.

Меѓу другите параметри на моделот имаме Snapdragon 710 чипсет, 4GB RAM, 64GB вградена меморија и 2800mAh батерија.

Најверојатно паметниот телефон ќе вклучува двојна главна камера. Димензиите на уредот ќе бидат 149,5 x 65 x 9,4 mm, без 3,5 милиметарски приклучок за слушалки.

Xperia 4 ќе биде достапен во црвена, сребрена, црна и виолетова боја.