BlackBerry Ghost ќе има батерија од 4000mAh

BlackBerry KEYone стана еден од паметните телефони кои понудија најдолг век на батеријата на пазарот во текот на минатата година. Ова е една од најбараните карактеристики во изборот на нов модел и без сомнение е главен фокус на компанијата. Популарниот блогер @evleaks објави интересни детали за претстојниот уред наречен BlackBerry Ghost. Според податоците, новиот модел ќе има најголема батерија во историјата на компанијата, која ќе биде од 4000mAh.

BlackBerry Ghost ќе гарантира максимум едно полнење долго време, што ќе обезбеди дополнителни софтверски оптимизации и специјални начини на работа. Сè уште не знаеме со кој процесор ќе работи смартфонот. Нема да биде изненадување ако компанијата го користи популарниот Qualcomm Snapdragon 845, кој ги снабдува повеќето од паметните Android телефони од премиум сегментот. BlackBerry Ghost исто така ќе има класична хардверска тастатура која е типична за BlackBerry уредите.

Покрај батеријата, сè уште не знаеме кои други подобрувања ќе ги понуди уредот. Можеме да очекуваме двојна задна камера и најнова верзија на Android. Исто така, постои голема веројатност дека ќе биде претставена верзија на Ghost Pro, која има помоќен хардвер.