Bose објави слушалки за луѓе кои страдаат од несоница

Американската компанија Bose ги претстави своите безжични слушалки SleepBuds, кои се наменети за луѓе кои имаат проблеми со несоница.

Според програмерите, технолошките “ушни приклучоци” можат да работат во режим до 16 часа. Слушалките се поврзани со паметниот телефон преку апликација во која има будилник и разни збирки релаксирачки мелодии кои ги потиснуваат надворешните звуци.

Паметните слушалки тежат само 1,4 грама, не излегуваат од ушите, и буквално не ве вознемируваат додека спиете. Првите модели од SleepBuds се веќе објавени во продажба по цена од 250 долари