Xiaomi го претстави компактниот Mijia проектор, подобар од било кој телевизор

Долго време по претставувањето на оригиналниот Mi Laser Projector, Xiaomi ја лансираше својата поевтина варијанта која се нарекува Mijia Projector. Новиот проектор, кој е достапен со цена од 3,999 кинески јени е означен дека произведува 800 ANSI лумени на светлина. За споредба, Ми Laser проекторот дебитираше во Кина по цена од 9.999 јени и имаше 5000 ANSI лумени на осветленост. Новиот проектор ќе биде достапен за купување на кинескиот пазар почнувајќи од 1 јуни преку Xiaomi Mall, Youpin, JD.com, Tmall, Suning и други онлајн канали.

Минималното растојание за проектирање изнесува 3 метри, а максималната дијагонала на сликата изнесува 120 инчи. Автоматското фокусирање се спроведува за време од 3 секунди. Уредот може да се користи за проектирање на фотографии, видеа, филмови и ТВ програми од лаптопи, десктоп компјутери, конзоли и др. Достапно е и гласовно управување.

Mijia проекторот има 2,07 милиони рефлексивни леќи и користи нов дизајн на светлосни патеки, кој е наменет за подобрување на осветленоста на проекциите за 5 проценти во однос на оригиналната структура на Mi Laser проекторот. Вградените леќи се подесени да можат автоматски да го подесуваат фокусот за три секунди. Проекторот, исто така, има и P1W / A монистра од осветлување, која овозможува 800 ANSI лумени на осветленост. Дополнително, компанијата обезбеди поддршка за HDR 10 видео декодирање и сооднос на контраст од 500:1. Проекторот има 2-инчни стерео звучници од 10W кои се напојуваат со дуал-пасивен аудио систем и поддржуваат Dolby Audio и DTS-HD технологии. Како додаток на тоа, проекторот има 0.47-инчен DMD чип, а проекторот доаѓа со трапезоидна корекција од ± 45-степен.

Xiaomi Mijia проекторот се базира на четиријадрен процесор T968 што работи на такт од 1,8 GHz, а поседува и 2 GB RAM меморија и 16 GB интерна меморија. Проекторот располага и со НDМІ 2.0 и UЅВ 3.0 пopтoви, стандарден 3,5-милимeтарски ayдиo приклучок, Вluеtооth 4.1 и Wі-Fі мoдyли зa бeзжичнa вpска.