Што можеме да очекуваме од паметните телефони до крајот на годината

Десетици нови смартфони беа претставени на неодамна одржаниот Конгрес на мобилната технологија во Барселона. До крајот на годината ќе видиме уште безброј. Еве што можеме да очекуваме:

Инвазија на засек на екранот

Apple го започна трендот со iPhone X, па се очекува голем број производители на Андроид да гo следат во поставувањето на засек (notch) на врвот од екранот на смартфонот. Essential Phone го има уште од 2017 година, Asus веќе прикажа неколку такви модели, се чини дека и LG G7 може да биде меѓу нив, а Google објави дека новата издание на Android P ќе понуди поддршка за преглед кој предвидува лента. Подгответе се за инвазија на засекот.

Имитација на анимоџи

Уште една измислица на Apple која другите ќе ја копираат. Samsung Galaxy S9 веќе нуди своја клон функција која овозможува анимирање на лицето со емотикони, наречено AR Emoji. Zenimoji на Asus ќе биде следен, а може да се кладите дека LG ќе се движи по истиот пат.

Корисни подобрувања на Андроид

Новото издание на оперативниот систем за мобилни телефони Android P ќе биде во текот на следната или во 2020 година, прво на уредите од серијата Pixel, кои би можеле да се појават во октомври. Тој ќе добие поддршка за Wi-Fi 802.11mc, што ќе овозможи подобро мапирање во затворен простор. Ќе видиме повеќе изданија на апликации што не бараат инсталација, а апликациите ќе добијат повеќе безбедносни ограничувања.

Отпечатоците од прст остануваат

Apple го отстрани сензорот Touch ID од iPhone X, но производителите на Android немаат намера да откажат од читачот на отпечаток од прстите. Добриот дел затоа што немаат сопствена технологија за препознавање на лица кои би можеле да се измерат со Face ID на Apple. Затоа, уште некое време ќе гледаме сензори за отпечаток на прстите, главно на задните страни на уредот.

Препознавање на лица

Големите имиња во светот на смартфоните со Андроид ќе продолжат да нудат нови повторувања на технологијата за препознавање на лицата како начин за отклучување на уредот. Некои од нив можеби ќе се обидат да ѝ дадат ново име на функцијата, иако веќе неколку фирми ја нудат.

Побрза LTE мрежа

Овогодишните врвни модели на паметни телефони доаѓаат со процесорот на Qualcomm, Snapdragon 845, кој има вградена поддршка за гигабитен пренос на податоци. Во Qualcomm сметаат дека во вистински околности брзината на пренос ќе биде зголемена за 20 отсто во однос на сегашните мобилни телефони, но новата LTE платформа може да префрла податоци со брзина од 1,2 Gbps. Колку ќе чекаме за оваа супер-мрежа? Тоа зависи од оние кои моментално ги вршат тестирањата.

Двострани камери насекаде

Мнозинството врвни модели на паметни телефони веќе имаат двојни задни камери. Но, Android P ќе понуди поголема поддршка за таа функција, па се очекува сѐ повеќе и повеќе да ја гледаме кај телефоните од средна и ниска класа.

Безжично полнење насекаде

Самсунг веќе со години го турка безжичното полнење, но се чини дека тоа ќе стане пошироко прифатено само откако Apple вградува во iPhone 8 и X. Очигледно е дека голем број нови мобилни телефони ќе ја поддржат оваа функција.Type your content here…

Извор: Tportal.hr