Huawei Y9 е подобрена верзија на Mate 10 Lite

Huawei најави нов уред од средна класа, кој треба да биде подобрена верзија на Mаte 10 Lite. Станува збор за моделот Y9 (2018) кој е многу сличен со Mate 10 Lite, со оглед на тоа што имаат ист дисплеј со резолуција 18:9 и алуминиумско куќиште. Сепак, надворешниот изглед крие некои сериозни хардвер разлики, На пример, Y9 (2018) има повеќе меморија, поиздржлива батерија, како и нова верзија на оперативниот систем Аndroid.

Huawei Y9 (2018) доби 5,93-инчен IPS екран со резолуција од 2160×1080 пиксели. Зафаќа малку повеќе од 76,5% од површината на предниот панел. Процесорот Kirin 659 е осум јадрен и ги исполнува перформансите, максималната фреквенција е 2.36 GHz. Уредот, исто така, има 3 GB RAM меморија и 32 GB внатрешна меморија.

Има две камери од 16 и 13 Mp соодветно, за кои во секој случај, беа инсталирани и дополнителни 2 Mp модули за мерење на длабочината на просторот и создавање на ефект на замаглување на заднината. Вкупниот број на камери на овој паметен телефон е четири, како што е и кај Huawei Mate 10 Lite. На задниот панел има читач на скенер за отпечатоци. Huawei Y9 во продажба оди од 15 март.