Alcatel 5, Alcatel 3V и Alcatel 1X пристигнуваат на 24. февруари

Еден ден пред Samsung да ги претстави Galaxy S9 и Galaxy S9 +, ќе видиме три нови понуди од Alcatel. Станува збор за новите Alcatel 5, Alcatel 3V и Alcatel 1X, кои официјално ќе бидат објавени на 24-ти февруари.

Alcatel 5 има претензии да биде евтин предводник, кој ќе има 5.7-инчен екран од 18:9, речиси без рамка но со скромна резолуција од 1440×720. Процесорот е 8-јадрен MT6750 на 1.5GHz. Има 3GB RAM меморија и 32GB внатрешна меморија, плус 3000mAh батерија, двојна задна камера, скенер за отпечатоци и Android 8.0 како оперативен систем.

Alcatel 3V има 6-инчен 2160x1080p, со сооднос 18: 9 екран. 4-јадрениот чипсет MediaTek го напојува моделот кој, исто така, има 2GB RAM меморија и 16GB простор за складирање. Скенирањето на отпечатоци и двојната задна камера (16MP + 2MP) ја надополнуваат конфигурацијата.

Конечно доаѓа Alcatel 1X, за кој знаеме малку – неговиот екран има пониска резолуција од Alcatel 3V, но сепак има сооднос од 18:9. Камерата е само една, но има скенер за отпечатоци. Цената може да биде помала од 200 долари.