Мекларен од Индија за 60 илјади долари

Индиската компанија DC Design претстави ново спортско купе на автомобилскиот саем во Њу Делхи, чија амбиција е да ги украде клиентите од најпопуларните брендови во овој сегмент од пазарот. Зад името на TCA се кријат материјалите од кои е направен автомобилот – Титан, Јаглерод, Алуминиум.

Новиот индиски спортски автомобил има импресивен дизајн – посебнo во однос на Avanti, првиот автомобил на DC Design. Во клинестата каросерија на TCA лесно се забележува влијанието на моделот на McLaren – 720S. DC TCA е подолг, понизок и поширок од моделот Avanti, при што во конструкцијата се употребени титаниум, јаглеродни влакна и алуминиум (тежината на возилото не е наведено).

Автомобилот го покренува централно поставениот 3,8 литарски V6 мотор со 320 коњски сили, во пар со шестостепениот автоматски менувач, додека забрзувањето од 0 до 100 км/ч трае 4,5 секунди.

Во план е производство од само 299 примероци, по цена од околу 61.000 американски долари (компанијата веќе доби 60 нарачки), со најава дека првите примероци ќе бидат испорачани во октомври оваа година.

 

 

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

two × 2 =