Избран најдобриот смартфон со Android

Експертите за мобилна телефонија го прогласија кинескиот Huawei Mate 10 Pro за најдобриот модерен паметен телефон кој користи Android.

Факторите врз кој е правена анализата на порталот Android Authority беа техничките параметри, брзината, капацитетот на батеријата, цената и работењето на камерата. Во исто време, квалитетот на сликите беше утврден со користење на сопствени гласови.

Според резултатите на студијата, Huawei Mate 10 Pro доби 361 поен во финалето, пред Samsung Galaxy Note 8 со неколку поени помалку (корејскиот телефон доби 354 поени). Трето место е за водечкиот телефон на OnePlus 5T (337 поени).

На листата меѓу десетте најдобри смартфони со Android се наредија и Nokia 8, LG V30, Pixel 2 XL, Moto Z2 Force, Sony Xperia XZ1, Razer Phone и BlackBerry KEYone Black.