Шведски мини електричен автомобил во продавница за електрични апарати

Нови стандарди во областа на издржливоста, сигурноста и удобноста, ова се целите на Unіtі, шведска старт- ап компанија. И не звучи скромно меѓу другото Швеѓаните сакаат да му понудат на пазарот мали и евтини електромобили. Претставен е првиот модел – Unіtі Оnе.

Што можеме да кажеме за Unіtі One? Формата му е многу едноставна на Ѕmаrt, но каросиеријата е доста заоблена, а предното стакло е над главата на возачот.Има две опции за управување: традиционално со волан и со помош на џојстик

Опсегот на движење е до 300 километри, а батеријата е со капацитет од 22 киловат часови. Доколку е батеријата е наполнета со неа може да помине три часа и 10 минути, а за 30 минути ќе може помине дури и 200 километри.

Во спортски режим Unіt од 0 до 80 км/ч оваа брзина тоа ја постигнува за 3,5 секунди, а максимална брзина на возилото е 130 км/час. Πлaниpaни се четири или пет такви модели. Првите модели ќе излезат во 2019 година

Цена на возилото ќе биде меѓу 15.000 и 20.000 евра.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

4 × 3 =