VIVO X20 издаде специјална верзија за СП во Русија

Компанијата VIVO објави специјална верзија на водечкиот паметен телефон X20, дизајниран во чест на претстојното Светско првенство кое ќе се одржи во 2018 година во Русија. Уредот доби ексклузивен дизајн и ќе биде издаден во ограничено издание. Vivo исто така е официјален спонзор на Светското првенство.

За разлика од оригиналниот Vivo X20, специјалната верзија го има логото на ФИФА на задниот панел. Во моментов, паметниот телефон е достапен само во црна верзија.

Да потсетиме дека Vivo X20 е со 6-инчен AMOLED дисплеј со резолуција 2160х1080 пиксели, 8-јадрен Snapdragon 660 процесор, кој работи на фреквенција од 2,2 GHz, 4 GB RAM меморија и 64 GB внатрешна меморија.