Honor 7X е смартфон со екран без рамки и дуал камера

Huawei Honor 7X конечно ја доби својата глобална премиера. Уредот беше најавен во октомври во Кина, а ова утро беше конечно претставен. Накратко, станува збор за уред од средната класа со пристојни спецификации.

Honor 7X е првиот паметен телефон кој го поседува екранот Honor FullView, дисплеј со големина од 5,93 инчи без рамка, кој овозможува одличен квалитет на екранот и се одлукува до добар однос на големина на екранот и куќиштето, што значи дека корисниците можат да уживаат во убавите слики на елегантен и компактен телефон кој без проблеми може да се држи во рака.

Покрај тоа, максималниот екран без рамка и задната камера со двоен објектив од 16MP + 2MP, широко отворената бленда и брзиот фокус, на љубителите на селфи фотографии им носат квалитетни слики на ниво на DSLR фото апарат. Камерите овозможуваат фокусирање за само 0,18 секунди. Во комбинација со голем отвор на објективот (F/0.95 – F/16) кој на сликата и дава ефект на длабочина на поле на ниво на DSLR фото апарат, Honor 7X на сите им овозможува да станат постојани фотографи. Во комбинација со моќниот процесор Kirin 659 со осум јадра и „GPU“ единицата, Honor 7X нуди неспоредлива јасност и корисничко искуство по многу пристапна цена. Имено, телефонот веќе во текот на декември ќе може да се купи по цена од 299 евра.

Уредот го има веќе препознатливото „Honor“ металик куќиште и совршените заоблени рабови, а внатре е „RAM“ меморијата од 4GB и „EMUI 5.1“ интерфејсот. За зголемување на просторот за чување на податоци може да се користи „Micro SD“ картичка со големина до 256 GB.