Како ќе изгледа новиот ударен смартфон на OnePlus?

Следниот смартфон на кинеската компанија OnePlus ќе биде OnePlus 5T, пишува „gizmochina“, повикувајќи се на информирани извори.

Според податоците на весникот објавувањето на новиот модел ќе се одржи во ноември, помалку од една година по презентацијата на претходниот предводник. Наводно, најзначајниот новитет во претстојниот модел ќе биде 6-инчниот дисплеј со однос на страните 18:9 и речиси недостатокот на рамки околу него.

Заедно со зголемената дијагонала на екранот, се зголемува и резолуцијата. Веројатно кај OnePlus 5T таа ќе биде Quad HD. Судејќи според објавените фотографии, дисплејот, кој ќе го добие новиот предводник, ќе биде заоблен.

Изворите на „gizmochina“ кои ги открија фотографиите не можат засега да ја потврдат оваа информација. Ако таа се покаже вистина, предниот дел на телефонот нема да се разликува од Galaxy S8.

Што се однесува до техничките карактеристики, сосема е можно тие да останат на ниво од претходно. Малку е веројатно дека производителот успеал да измисли нешто подобро од 8-јадниот Snapdragon 835 и 8GB RAM меморија.